Iiyama ProLite E2407HDS - Specification Manual
Iiyama ProLite E2407HDS
1 page
Print Icon
Loading...
ProLite E2407HDS
The ProLite E2407HDS is the latest HDCP compliant product from iiyama
to now feature 'the true' 16:9 High Definition 1920 x 1080 native
resolution. Complemented with a blistering 2msec response rate and
60,000:1 Advance Contrast Ratio the E2407HDS really is, in a class of its
own. Its Triple input configuration of traditional Analogue, DVI and the
latest HDMI guarantees compatibility to all modern PCs, Games
Consoles, etc. Finished in a stylish Piano Black design, the E2407HDS is
sure to stand out amongst the crowd!
DISPLAY CHARACTERISTICS
Diagonal  23.6"
Panel  TN
Display area h x w  293.2 x 521.3 mm; 11.54" x 20.51"
Response time  2 ms
Contrast  1000 : 1 typical
Contrast  70000 : 1 ACR
Brightness  300 cd/m² typical
Brightness  400 cd/m² max.
Viewing zone  horizontal/vertical: 170°/ 160°; right/left:
85°/ 85°; up/down: 80°/ 80°
Viewing zone CR>5  horizontal/vertical: 178°/ 170°; right/left:
89°/ 89°; up/down: 85°/ 85°
Display colour  16.7 million
Pixel pitch h x v  0.2715 x 0.2715 mm
Native resolution  Full HD 1080p, 1920 x 1080 ( 2.1 megapixel)
Horizontal sync  30 - 81 KHz
Vertical sync  56 - 75 Hz
Synchronization  Separate Sync
Aspect ratio  16 : 9
POWER MANAGEMENT
Power supply  AC 100 - 240 V, 50 / 60 Hz
Power Supply Unit  internal
Power usage  46 W typical; max. 1 W in Power
management mode
Power management  VESA DPMS
DIMENSIONS & WEIGHT 
Dimensions w x h x d  560 x 404.5 x 220 mm
Weight  5 kg
INTERFACES CONNECTORS
Analog input connector  D-Sub
Digital input connector  DVI-D, HDMI
HDCP  yes
 D-Sub, DVI-D, HDMI
SPECIAL FEATURES
Apple - Mac  All iiyama monitors are compatible with
Apple-Macintosh computers.
Plug & Play  VESA DDC 1/2B™
Controls  Via OSD in 8 languages (EN, DE, FR, ES,
IT, FI, JP, Chinese) and 5 front controls
(Menu/ Input, Scroll Down/ Brightness/
Contrast/ ACR/ ECO, Scroll Up/ OptiColour,
Select/ Input, Power)
User controls  auto adjust, contrast, brightness, ACR, ECO,
input select, audio adjust (volume, mute),
colour adjust, information, manual image
adjust (horizontal size, H/V position, fine tune,
sharpness, video mode adjust, OptiColour
mode), setup menu (language select, OSD
position, OSD time out, OSD background),
memory recall
Speakers  2 x 3 W (Stereo)
Anti-theft-device  Kensington-lock™ prepared
Safety  CE, TUV/Baurt
Tilt angle  20° up; ° down
VESA mounting  100 mm
Colour  Black, White
ACCESSORIES
Driver  Windows 95 / 98 / 2000 / ME / XP / Vista
Included accessories  Power Cable, D-Sub Cable, DVI-D Cable,
Audio cable, user manual, stand
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
All trademarks and registered trademarks acknowledged. E & O E. Specification subject to change without notice. All LCD's comply with ISO-9241-307:2008 in connection with pixel defects.