KitchenAid KSCS25MS - User Manual
KitchenAid KSCS25MS
1 page
Print Icon
Loading...
Counter Depth, Side by Side Refrigerator
®
PRODUCT MODEL NUMBERS PRODUCT DIMENSIONS
DOOR SWING DIMENSIONS
Because Whirlpool Corporation policy includes a continuous commitment to improve
our products, we reserve the right to change materials and specifications without notice.
Dimensions are for planning purposes only. For complete details, see Installation
Instructions packed with product. Specifications subject to change without notice.
Ref. 2318477
KSCS25MS
KSCS25MT
KSCS25MV
36"
(91.5 cm)
13
¹⁄₄"
(34 cm)
16
¹⁄₂"
(42 cm)
A
13⁵⁄₈"
(34.5 cm)
41
³⁄₄"
(106 cm)
2
⁵⁄₈"
(6.6 cm)
¹⁄₂ "
(12.7 mm)
17"
(43.0 cm)
0"
(0.1 mm)
45¹⁄₂ "
(115.6 cm
90˚
150˚
A. Dimensions may vary based on the model
24"
(61.0 cm)
27¹⁄₂"
(69.7 cm)
30¹⁄₈"
(76.4 cm) max.
35⁵⁄₈"
(90.5 cm)
A
15⁵⁄₈"
(39.6 cm)
19¹⁄₂"
(49.5 cm)
2
⁵⁄₈"
(6.7 cm) max.
³⁄₈"
(95.3 mm)
21¹⁄₄"
(54.1 cm)
66"
(167.7 cm)
3⁵⁄₈" (9.2 cm)
C
B
35¹¹⁄₁₆ "
(90.6 cm)
3⁵⁄₈"
(9.2 cm)
Model size Door Height "A" "B" "C" "D"
23 cu.ft. (654 L) 64-7/8" (164.8 cm) 68-3/4" (174.6 cm) 68-7/8" (175.0 cm) 68-1/2" (174.0 cm)
25 cu.ft. (694 L) 67-3/4" (172.1 cm) 71-3/4" (182.2 cm) 71-7/8" (182.5 cm) 71-1/2" (181.6 cm)
Height "A" Height "A"
Model size Standard Cabinet Full-overlay*
23 cu.ft. (654 L) 69" (175.3 cm) 69-1/8" (175.6 cm)
25 cu.ft. (694 L) 72" (182.9 cm) 72-1/8" (183.2 cm)
Height dimensions are shown with the
leveling legs extended to the minimum
height of 1/4" (6.35 mm) below the
refrigerator.
When leveling legs are fully extended
to 1" (25 mm) below the refrigerator,
add 3/4" (19 mm) to the height
dimensions.
The power cord is 66" (167.7 cm) long.
The water line attached to the back of
the refrigerator is 78" (198.1 cm) long.
Height dimensions are shown with the leveling legs
extended to the minimum height of 1/4" (6.35 mm) below
the refrigerator.
NOTE: When leveling legs are fully extended to 1"
(25 mm) below the refrigerator, add 3/4" (19 mm) to the
height dimensions.
Minimum fixed wall position is 13-1/4" (34 cm) from the
freezer door and 16-1/2" (42 cm) from the refrigerator door.
*For full-overlay cabinet doors with a trim kit, the opening height
must be adjusted as shown.
B
C
D
CABINET OPENING DIMENSIONS
Electrical: A 115 Volt, 60 Hz., AC only 15- or
20-amp fused, grounded electrical supply is
required. It is recommended that a separate circuit
serving only your refrigerator be provided. Use an
outlet that cannot be turned off by a switch. Do not
use an extension cord.
IMPORTANT: The pressure of the water supply
coming out of a reverse osmosis system going to
the water inlet valve of the refrigerator needs to be
between 30 and 120 psi (207 and 827 kPa).
Water Supply: A cold water supply with water
pressure of between 30 and 120 psi (207 and
827 kPa) is required to operate the water dispenser
and ice maker. If you have questions about your
water pressure, call a licensed, qualified plumber.
If a reverse osmosis water filtration system is
connected to your cold water supply, the water
pressure to the reverse osmosis system needs to
be a minimum of 40 to 60 psi (276 to 414 kPa).