Pride Mobility 24BC2000T-2 - Page 7
Pride Mobility 24BC2000T-2
41 pages
Loading...
7
SAFETY STANDARDS: UU/cUL, CE, GS, c-Tick and SAA
THREE STAGE CHARGE CYCLE
An integrated circuit monitors and controls both the output voltage and current of tile charger
through three separate charge states:
I. A high current, fast charge state: battery charges at 2,000mA fast charge current rate
until battery voltage reaches 29.6V.
II. A topping charge state: battery charges at 29.6V constant voltage and current begins
to taper until current is less than 500mA.
III. A precision oat charge state:thechargerchangestotheoatstateandholdsthebattery
voltage at 27.6V continuously. This allows the charger to remain connected to the batteries