Pride Mobility 24BC2000T-4 - 28.8 V, 8.0 A Battery Charger Manual; Appearance & Specifications
Pride Mobility 24BC2000T-4
41 pages
Loading...
38
1. Power Cord
2. Output Plug to Battery
3. Indicator:
- Green Flash: Power On
- Orange Flash: Pre-Charge
- Orange: Charging
- Green & Orange Flash: Charged 80%
- Green: Full Charge
- Red Flash: Defect
APPEARANCE
SPECIFICATIONS
BATTERY CHARGER INSTRUCTIONS - ENGLISH
ITEM BATTERY CHARGER (SWITCHING MODE)
Model 4C24080A
Output Current (DC) 8A±5%
Charging Voltage (DC) 28.8V±0.2V
Floating Voltage (DC) 27.6V±0.2V
Input Current (AC) 3.8A max.
Input Voltage (AC) 100 ~ 240 V 50/60Hz
Efciency AC-DC 85% min
Operating Temperature -25°C ~ 40"C
Switching Method SWITCHING MODE
Charging Method Constant current two stage constant voltage
Battery Application 24V Lead Acid Rechargeable Battery (26Ahr -75Ahr)
Output Detection
1. Short Circuit Protection
2. Reverse Power Protection
3. Overheat Protection
4. Charging Plug Protection
Operating Humidity 20% ~ 85%
Measure (L) 180mm x (W) 130mm x (H) 195mm