Pride Mobility 4C24080A - Specifications and Characteristics
Pride Mobility 4C24080A
41 pages
Loading...
22
The charger will begin charging automatically. If the Green Power LED
does not illuminate, check the connections.
Note that if the battery voltage is less than 9VDC, then the charger will not
charge. The batteries may not be connected correctly or have been over-
discharged. Battery replacement may be necessary. Have the unit inspected
by an authorized service center.
SPECIFICATIONS
Input
100–240 VAC, 50/60Hz
Output
24 Volt DC Battery Charger
2A charge current
Dimensions:
Height 1.60 in.
Width 2.70 in.
Length 6.06 in.
Weight 0.93 lbs.
Safety Listings
UL, CUL, CE
FCC Class B
CHARACTERISTICS
Universal AC input 100–240V, 50-60Hz
Charge condition:
Fast charge 29.4VDC
Absorption 29.4VDC
Float charge 27.6VDC