Pride Mobility 4C24080A
41 pages
Loading...
32
Specication of Li-ion Charger
(MODEL:LS-018C20-2402500)
DESCRIPTION:
ELECTRICAL SPECIFICATIONS:
1. Input: 100–240VAC, 50/60 Hz Output; 29.4V ± 0.2V 2.5Adc±10%
Charging mode:
(1) Constant current (CC) mode: at beginning of charging, an 2.5Adc±10% (l(ave))
constant charging current to charge the pack until the pack voltage reaches to
29.4V±0.2V
(2) Constant Voltage (CV) mode: the output will keep 29.4Y±0.2V constant through
the end or charging.
(3) Pre-charge state: When battery voltage is lower than 21V±1V, will start the
pre-chargerst.Thecharge-currentIs20%ofCCchargecurrent:0.5Adc±10%.
(4) Re-charge static: When fully-charged battery voltage drops lower than 28.3V±0.5V,