Sony KDL-32BX310 - Specifications Manual
Sony KDL-32BX310
3 pages
Loading...
Get great Sony HD picture quality in a compact size for any room.
With the Sony
®
BX310-Series HDTV, high-denition is just the beginning.
Connect multiple HD devices plus enjoy innovative features like the
ability to share your photos using the USB port.
Specications
Bullets
Amazing High Denition (720p) picture quality
4 HD Inputs to connect multiple HD devices
Share photos using the USB Input
Customized picture & sound settings
Digital Noise Reduction for all inputs + PC, USB
Audio
Audio Power
Output
6W + 6W
Speaker
Conguration
2
Speaker Position Bottom Facing
Audio Features
5.1 Channel Audio
Out
Yes
5.1ch Through Out
(Handycam)
Yes
Alternate Audio
(Digital)
Auto Mute (on no
signal)
Auto SAP Yes
Dolby® Dolby
®
Digital
Invisible Speaker
(w/Sound
Elevation)
Sound Mode
Dynamic, Standard,
Custom
SteadySound®
Automatic Volume
Control
Stereo System MTS
Convenience Features
Auto Shut-o Yes
Channel Block
(with password)
Channel Jump Yes
Channel Surf Yes
Favorites (Simple
UI)
Info Banner Yes
Input Skip Automatic
Label Inputs Yes
Multiple Language
Display
English, French, Spanish
On-Screen Display
for External Input
Parental Control Yes
Program Block Yes
Show/Hide
Channels
Sleep Timer Yes
USB Play Photo (JPEG)
Design Features
Touch Sensor Yes
Display
Aspect Ratio 16:9
Display Resolution 1366 X 768p (WXGA)
Panel Frequency 60Hz
Screen Size
(measured
diagonally)
32" (31.5")
Energy Saving & Eciency
Features
HD 720p Resolution Panel
Enjoy crisp, detailed and vibrant images in 720p picture quality while watching movies, sports
and primetime HD television broadcasts via the 16:9 wide screen panel (1366 x 768).
Digital Noise Reduction
Cleaner, clearer, more vivid pictures from all inputs, even USB and PC. Now your videos and
digital images from USB ash drives and PC input now enjoy the same meticulous processing that
BRAVIA
televisions devote to cable, satellite and broadcast signals
4 HD Inputs
Get versatile HD connection options with four HD inputs, including two HDMI™ inputs, one HD
component input provide added HD-capable connectivity in addition a PC input (HD-15 pin) lets
you use your HDTV as a computer monitor.
USB Input
Share your photos on the big screen. Simply connect your digital camera or USB storage device
directly to your HDTV's USB input.
KDL-32BX310
32” Class (31.5” diag.) BRAVIA