Sub-Zero ICBBI-48SID - Page 24
Sub-Zero ICBBI-48SID
72 pages
Loading...
24
English
Side Panel
The custom side panels must be a minimum of 610 mm
deep and 13 mm thick. Routing will be necessary for the
side panel to t ush against the side of the unit. Refer to
the illustrations below.
When installing a built-in unit with a custom side panel, an
accessory kit is required. Stainless steel and white enamel
side panels are available through an authorized Sub-Zero
dealer.
2134
mm
610 mm
ROUT TO
5 mm
(OVER-AND-UNDER
MODELS)
OPTIONAL
TOE KICK
CUT-OUT
102 mm
521
mm
146
48 mm
25 mm
108 mm
ROUT TO 3 mm
FRONT
OF SIDE
PANEL
67
MAIN
FRAME
SIDE PANEL
ROUTING
25 mm
48 mm
3 mm
13 mm
Side panel dimensions.
Routing detail.
BUILT-IN REFRIGERATION
Standard Handles
Optional stainless steel tubular and pro handles are avail-
able through an authorized Sub-Zero dealer.
Refer to the chart below for standard handle lengths for
built-in models.
HANDLE LENGTH
BUILT-IN TUBULAR PRO
Full Door 1622 mm 1147 mm
Over-and-Under Door 1124 mm 952 mm
762 mm Drawer 633 mm 447 mm
914 mm Drawer 770 mm 600 mm
1067 mm Drawer 922 mm 753 mm