AOC LE40H137M - Brochure Manual
AOC LE40H137M
1 page
Print Icon
Loading...
LE40H137M
Description
40" widescreen Full HD LED-LCD TV with NTSC, PAL-M& N
Tuners, Slim Design
Panel
Size
VIS: 40
"
, Diagonal
Panel
Size
VIS:
40
Diagonal
Resolution
Widescreen 1920x1080, 16:9 Aspect Ratio
Brightness
450 cd/m2
Dynamic Contrast Ratio
Response Time
5ms
Viewing Angle(CR>5)
Horizontal: 178 Degrees
Vertical: 178 Degrees
Analog TV Tuner
TV Tuning
NTSC, PAL-M, PAL-N
Color System
NTSC, PAL
Sound System
MTS + SAP
Closed Caption
Yes
V-Chip Parental Control
Yes
Video Inputs
Composite + L/R Audio
1
Component YCbCr/YPbPr + L/R Audio
1
HDMI (High Definition Multimedia
Interface)
2
Graphic (PC) Input
Signal Input
Analog RGB (Dsub)
Maximum Resolution
1920x1080x60Hz
AV Output
Video
Audio
Buit-in Speakers
20 Watts Total
Headphone Output
Digital Audio Output
S/PDIF
Multilmedia Input USB2.0 (Video, Photo & Music)
Power Source
100-240 Vac 50/60Hz
Power Consumption
150 Watts
User Control (Touch Key)
Menu Input Volume up/down CH up/down Power
User
Control
(Touch
Key)
Menu
Input
Volume
up/down
CH
up/down
Power
Features
TV & Video
TV Channel Set up, Preset Video Mode (Personal, Standard,
Vivid, Mild, Cinema, Sports, Game), Noise Reduction, Multiple
Picture Mode
Audio
Preset Audio Mode( Personal, Theatre, Music, Movie, Voice,
Standard
, DSS, Stereo/SAP/Mono
PC Mode
Auto Ad
j
ust, H/V Position, Clock/Phase
Others
Wall Mountable(200mmx200mm)*, Media(Photo, Music, Video,
Text) Multi
function Remote Sleep Timer DCR Parental
Text)
Multi
function
Remote
Sleep
Timer
DCR
Parental
Control, Closed Ca
tion
Regulations FCC, UL,RoHS
Included Accessories
Remote Control w/ batteries, Power Cable, User's Manual, QSG,
Warrant
y
Card & SA Service Center List
TV Unit
37.3x 25.3x 10.0 in (947x 642x 253.5 mm)
TV Unit w/o Base
37.3x 23.0x 1.47 in (947x 583x 37.5 mm)
Carton
46.0x 27.7x 9.3 in (1168x 704x 235 mm)