Why is my Daikin FTXC60BV1B airflow too low?
What to do if my Daikin FTXC60BV1B Air Conditioner unit does not operate?
Why does my Daikin FTXC60BV1B Air Conditioner discharge air have a bad odor?
How long does it take for the compressor to start on a Daikin FTXC60BV1B Air Conditioner?
Lists included accessories and provides instructions for setting batteries.
Offers advice on optimizing energy consumption.
Details specific parts (front panel, air filter) and their cleaning methods.
Details common faults, their causes, and the recommended actions to resolve them.
| Model | FTXC60BV1B |
|---|---|
| Category | Air Conditioner |
| Installation | Wall Mounted |
| Cooling Capacity | 6.0 kW |
| Heating Capacity | 7.0 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Type | Split |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 6.1 |
| Coefficient of Performance (COP) | 4.00 |
| Power Supply | 230V/50Hz |