Delta VFD110CP4EB-21 - Page 115
Delta VFD110CP4EB-21
868 pages
Loading...
Chapter 7 Optional AccessoriesCP2000
7-6
provided by Delta voids the warranty.
value, consult local dealers for the power calculation.
wiring in the brake unit:
VFDB2015 / 2022 / 4030 / 4045 / 5055 Braking Modules Instruction Sheet
http://www.deltaww.com/filecenter/Products/download/06/060101/Option/DELTA_IA-MDS_VFDB_I_EN_
20070719.pdf
VFDB4110 / 4160 / 4185 Braking Modules Instruction Sheet
http://www.deltaww.com/filecenter/Products/download/06/060101/Option/DELTA_IA-MDS_VFDB4110-41
60-4185_I_EN_20101011.pdf
http://www.deltaww.com/filecenter/Products/download/06/060101/Option/DELTA_IA-MDS_VFDB6055-61
10-6160-6200_I_TSE_20121030.pdf
2–3 times of the Watts.
7. Thermal Overload Relay (TOR), for 230V / 460V / 690V models:
460V, 110 kW CP2000 has a braking current of 126 A (refer to the tables in this section), so it can use the
thermal overload relay with a rated current of 50 A. The property of each thermal relay may vary among