Delta VFD110CP4EB-21 - Page 443
Delta VFD110CP4EB-21
868 pages
Loading...
Chapter 12 Description of Parameter SettingsCP2000
Set up Pr.01-01 and Pr.05-03 before setting up Pr.05-04 to make sure motor operates normally.
Pr.01-01 and Pr.05-03 determine the maximum set up number poles for the IM.
For example: Pr.01-01=20 Hz and Pr.05-03=39 rpm, according to the equation 120 x 20 Hz /
39rpm=61.5 and take even number, the number of poles is 60. Therefore, Pr.05-04 can be set to
the maximum of 60 poles.
No-load Current for Induction Motor 1 (A)
Default: Depending on
the model power
Settings 0.0–Pr.05-01 default
The default is 10–40% of motor rated current.
For model with 110 kW and above, default setting is 20% of motor rated current.
Stator Resistance (Rs) for Induction Motor 1
Default: Depending on
the model power
Settings 0.000–65.535 Ω
Rotor Resistance (Rr) for Induction Motor 1
Default: 0.000
Settings 0.000–65.535 Ω
Magnetizing Inductance (Lm) for Induction Motor 1
Stator inductance (Lx) for Induction Motor 1
Default: 0.0
Settings 0.0–6553.5 mH
Full-load Current for Induction Motor 2 (A)
Settings Depending on the model power
Set this value according to the rated current of the motor as indicated on the motor nameplate.
The default is 90% of the drive’s rated current.
Example: The rated current for a 7.5 HP (5.5 kW) motor is 25 A. The default is 22.5 A.
The setting range is between 2.5–30 A. (25*10%=2.5 A and 25*120%=30 A)
Rated Power for Induction Motor 2 (kW)
Settings 0.00–655.35 kW