Delta VFD110CP4EB-21 - Page 494
Delta VFD110CP4EB-21
868 pages
Loading...
Chapter 12 Description of Parameter SettingsCP2000
PMSVC Voltage Feedback Forward Gain
Default: 1.00
Settings 0.00–2.00
Adjusts the PMSVC voltage feedback forward gain, and to meet the demand of rapid feedback
application.
Pr. 07-38=1.00 means forward feedback = Ke * motor rotor speed
Refer to Section 12-2 “PMSVC adjustment” for details.
PWM Fan Speed
Default: 60
Settings 60–100%
For different application and environment, adjust the fan speed to expedite the heat dissipation
of the drive.
Default for 460V series (45 kW, 55 kW, 75 kW, 90 kW and 110 kW) is 80%; default for other
series are 60%.
230V series: 18.5 kW and above models are controlled by PWM fan speed control, and
Pr.07-50 is available.
460V series: 22kW and above models are controlled by PWM fan speed control, and Pr.07-50
is available.
575V / 690V series are all controlled by PWM, and Pr.07-50 is available.