Dimplex DXLWP400 - Page 2
Dimplex DXLWP400
4 pages
Loading...
3. Drill the wall at the three marked positions and fit the wall
plugs.
Ensure template has been removed.
4. Fix two No. 8 screws to the top two holes leaving 3mm of the
screw exposed. Hang the heater on the screws.
5. Fit the bottom bracket, found in the fixing kit, in the slot at the
base of the heater and screw the bracket to the wall.
Test that the heater is now securely fixed to the wall.
Operation
IMPORTANT - OBJECTS OR CLOTHING MUST NOT BE PLACED ON THIS HEATER.
Before using the heater ensure that all warnings and instructions have been read carefully.
OPERATION - SINGLE RATED MODELS
Models DXLWP400, DXLWP400TI, DXLWP800, DXLWP800TI N
Turn the heater on using the switch on the right side of the heater
- the switch will be illuminated.
OPERATION - DUAL RATED MODEL - Model ARLWP800TI
The two switches on the side of the heater control the heat output.
Both switches illuminated indicates maximum output.
Top switch only illuminated indicates 500W output on 800W
model.
Bottom switch only illuminated indicates 300W output on 800W
model.
Note: on models fitted with a timer, at least one switch must be
illuminated for the heater to operate.
MODELS WITH TIMER - (see Fig. 3)
DXLWP400TI and DXLWP800TI N - 1 Switch,
The switch on the side of the heater turns the heater on.
Note: This switch must be in the “on” position before the heater
will operate.
ARLWP800TI - 2 Switches
The two switches on the side of the heater control the amount of
heat available as described above, (Operation - Dual Rated
NOTE: At least one switch must be in the “on” position before the
heater will operate.
Wall Mounted Operation (See Fig. 2)
WARNING: This heater must not be locate
d
immediately below a fixed socket outlet.
The plug must be accessible after heater installatio
n.
Suggested Fixings
SOLID BRICK/BLOCK: No. 8 Rawlplug inserts, 6mm drill bit.
PLASTERBOARD - If possible locate studding and use No. 8
woodscrews directly into the wood, otherwise M5 rawlplug intersets
are suitable.
NOTE: FOR OTHER WALL TYPES (e.g. Timber frame and hollow
concrete) SEEK SPECIALIST ADVICE.
1. Select the position for the heater ensuring there is
clearance from any furniture and fittings of at least 150mm
above the heater, 50mm below and 25mm each side.
Curtains must not be closer than 150mm from the top of the
heater.
2. Position the drilling template provided on the wall ensuring it
is level. Mark the position of the relevant holes on the wall at
the edge of template. Before drilling check that the distance
between the hole centres is correct, 340mm for 400W Models
and 540mm for 800W models (see Fig. 2),
Digital Timer Operation
IMPORTANT Remember to observe all safety warnings when
operating the heater on auto setting unattended or attended.
The timer allows you to select ‘MANUAL ON’ , ‘AUTO’ or’ MANUAL
OFF’ operation mode by pressing the Input / Output button marked
‘I/O’ until the required mode appears at the bottom of the timer
display.
‘MANUAL ON’ mode allows power to the heater uninterrupted by
the timer settings. The heat selector switch will control the output.
‘MANUAL OFF’ mode switches off all heater operation completely.
AUTO’ mode allows the low wattage panel heater to switch ON
and OFF according to the timer settings (see ‘Setting Programs’
section below).
12/24 Hour Mode Either 12 or 24 hour modes can be used.
Press the S (Set) and P (Program) buttons simultaneously to switch
between 12 and 24 Hour mode.
Initial Operation (Fig. 3)
For initial use, plug the timer into a regular household power point
and turn the power on. Clear all current information by pressing the
R button with a sharp object such as a pencil. The timer is now
ready to be set up for use.
Installation
The Fixing Kit should contain: 1 Drilling Template, 3 Screws, 3
Rawlplugs, 1 Mounting Bracket and 1 Hexagon Key.
130mm
340mm - 400W
540mm - 800W
95mm
150mm
50mm
Fig. 2
420mm
25mm 25mm
130mm