Dimplex OFC1500TLG - Page 4
Dimplex OFC1500TLG
17 pages
Loading...
Oil lling
The radiator is lled with an precise quantity of special oil.
Repairs requiring opening of the oil container are only made by the manufacturer
or his service agents.
When scrapping the appliance, the oil must be disposed of properly!
As this is a category 2 oil, it must be disposed of only at waste oil collecting points!
Packaging
After unpacking the appliance, check the same for transport damage and the
contents for completeness! In the event of damage or an incomplete delivery,
contact your authorised retailer!
Do not discard the original box! It can be used for storage and dispatch to avoid
transport damage!
Dispose of the packaging material in a proper manner! Plastic bags should be
kept away from children!
Location
The appliance should be placed with a minimum distance of 50cm from ammable
objects, walls or other structures! The appliance openings must not be obstructed
in any way!
Do not place the appliance on instable surfaces (e.g. a bed), where it can tip over!
The appliance must not be located below a socket outlet!
Power cord
Only use an approved extension cord that is suitable for the appliance rating!
Position the power cord so that it does not pose a tripping hazard and possibly
cause the appliance to be knocked over.
The power cord must not come into contact with hot appliance parts!
Never pull the plug out of the socket at the cord!
Never move the appliance by pulling at the cord or use the cord for carrying
purposes!
Do not coil the cord around the appliance! Do not use the appliance with the
cord coiled!
This applies particularly if a cable drum is used.
Do not crush the cord or drag it over sharp edges. Do not place it over heated
hotplates or naked ames!
Start up
To use, insert the plug in the socket.
Fitting rollers (see Fig. 2 & 3)
Before using the appliance, the rollers must be tted!
Carefully place the appliance on the oor with the underside facing upwards. The
surface must not be too hard – paint or appliance damage!
Installing the castors between the outer-most rib on each end of the radiator and
its adjacent rib using the spring clips provided.
Tighten the wing nuts and carefully turn the radiator back on the rollers.
Indicator light
The pilot light illuminates when the appliance is heating.
Switch (S) (see Fig. 5)
I II
OR110...... 400W 1000W
OR115...... 700W 1500W
OR120...... 900W 2000W
OR125...... 1150W 2500W
Thermostat (T) (see Fig. 4)
In order to maintain a certain room temperature, set the controller to “max.”. Operate
the appliance at full power until the required room temperature is reached. Set back
the thermostatic controller until the appliance switches off with an audible “click”.
This temperature will be kept almost constant by the thermostatic control switching
on and off automatically.Please note that the appliance can only be switched on
when the thermostat setting is higher then the room temperature.
Fan Heater (TLG) (see Fig.6)
To accelerate room heating, a fan heater with a selector switch (S1) can be
switched on.
Cable storage (see Fig. 1)
UK
Safety in use
This appliance incorporates a number of safety devices. In addition to the
‘Important Safety Advice section your attentionis drawn to the following:
Tilt Switch;
The tilt switch will prevent the heater from working if it is accidentally tipped over
on its side.
If the radiator is tipped over while it is hot, disconnect the power and allow it to
cool, then stand the radiator back upright. Reconnect the power - normal operation
should be resumed.
Safety Overheat Protection:
The heater is tted with a thermal safety cut-out which will switch off the
heater should it overheat for any reason. If the cut-out operates it is the result
abnormal overheating, and customer services should be contacted for further
advice - see warranty card for details.
Cleaning
Switch off the appliance rst and disconnect the plug from the socket!
Clean the housing with a moist cloth, vacuum cleaner or brush.
Do not use any abrasive or caustic cleaning agents!
Do not use any ammable cleaning agents e.g. petrol or spirit for cleaning the
appliance.
Never immerse the appliance in water! Danger to life!
Recycling
For electrical products sold within the European Community.
At the end of the electrical products useful life it should not be disposed
of with household waste. Please recycle where facilities exist. Check
with your Local Authority or retailer for recycling advice in your country.
After Sales Service
All repairs must be referred to authorised personnel!
See your local dealer.Any tampering with the appliance will invalidate the warranty.
Repairs carried out improperly and by unqualied persons may have serious
consequences for the user!
In the interests of further development, the appliance may be subject to
constructional or design changes without prior notice.
Model Identier(s):
OFC
1000
OFC
1500
Heat output
Nominal heat output Pnom 1.0 1.5 2.0 2.5 kW
Minimum heat output
(indicative)
Pmin 0.4 0.7 0.9 1.1 kW
Maximum continuous
heat output
Pmax,c 1.0 1.5 2.0 2.5 kW
Auxiliary electricity Consumption
At nominal heat output elmax 0.0 0.0 0.0 0.0 kW
At minimum heat output elmin 0.0 0.0 0.0 0.0 kW
In standby mode elSB 0.0 0.0 0.0 0.0 kW