Electrolux EIMED60LT - Venting and Clearance
Electrolux EIMED60LT
2 pages
Loading...
Electric Front Load Dryers
EIMED60LT, EIMED60JIW
Electrolux Major Appliances, N.A.
USA
10200 David Taylor Drive
Charlotte, NC 28262
1-877-4electrolux (1-877-435-3287)
electroluxappliances.com
CANADA
5855 Terry Fox Way
Mississauga, ON L5V 3E4
electroluxappliances.ca
EIMED60L 03/16 © 2016 Electrolux Home Products, Inc.
High standards of quality at Electrolux Home Products, Inc. mean
we are constantly working to improve our products. We reserve the right
to change specifications or discontinue models without notice.
Electric Dryer Specifications
Product Weight – 130 Lbs.
Voltage Rating – 240V / 60 Hz / 30 Amps
Single phase 3- or 4-wire cable, 240 Volt, 60 Hertz AC only electrical
supply with ground required on separate circuit fused on both sides of
line. (Do not use same circuit as washer.)
Connected Load (kW Rating) @ 240 Volts = 6.0 kW
Amps @ 240 Volts = 25 Amps
Dryer MUST employ a 3-conductor NEMA 10-30 type SRDT or
4-conductor NEMA 14-30 type SRDT or ST (as required), rated at 240
volt AC minimum, 30 amp power supply cord marked for use with clothes
dryers (not supplied).
Grounding through neutral link prohibited in specific applications and
certain locales, requiring use of 4-wire system. (For detailed electrical
requirements, refer to Product Installation Guide on web.)
Always consult local and national electric & plumbing codes.
Can be installed alone, with or without optional 15" pedestal drawer, or
stacked above matching Electrolux Washer, which requires installation
of optional dryer stacking kit. (For installation details, refer to instructions
included with optional pedestal or stacking kit or on web.)
Can be built in with matching Electrolux Washer in under-counter,
recessed or closet installation. Installations requiring countertop and / or
cabinetry will require custom building. (Refer to Built-In Installations on
this page for cutout dimensions. For additional installation details, refer to
Product Installation Guide on web.)
Closet installation requires vented door with 2 unobstructed louvered
openings, minimum 60 sq. in. each, located 3" from top and bottom of
door. Full-length 120 sq. in. opening also acceptable. Allow 1" clearance
between door and fronts of units.
Do NOT install in area exposed to dripping water or outdoor weather
conditions, or where gasoline or other flammables, including automobiles,
are kept or stored.
Floor MUST be solid with 1" maximum slope. To ensure vibration or
movement does not occur, reinforcement of floor may be necessary. Do
NOT install on carpeted surface.
Dryer MUST exhaust to outside of building, NOT into any concealed space.
Dryer equipped for 4-way venting and approved for up to 125-foot-
equivalent of duct length, determined by length of run and number of
elbows needed.
Exhaust installation requires minimum 4"-diameter rigid or semi-rigid metal