Electrolux RH36PC60GS - Product Specifications Manual
Electrolux RH36PC60GS
2 pages
Loading...
Glass Canopy Island Hood
RH36PC60G S
36" GLASS CANOPY ISLAND CEILING-MOUNT HOOD
Features
Nominal Width
Installation Type
Style
Air Discharge
Air Delivery (CFM)
Blower Type
Electronic Controls with LCD Display
Fan Speeds
Sound Level (dBA)
Quad Halogen Lights
Dishwasher Safe Stainless Steel Filters
Exhaust Duct
Duct Required
Accessories
Duct-Free Kit (Single Pack) – PN # RHDFP60GS
Specifications
Product Dimensions
Height (With One Cover)
(With Flue Extension)
Width
Depth
Voltage Rating
Connected Load (kW Rating) @ 120 Volts
Amps @ 120 Volts
Shipping Weight (Approx.)
Sones Rating
(Recirculated option requires use of optional Duct-Free Kit.)
For use on adequately wired 120V, dedicated circuit having 2-wire service with a separate
ground wire. Appliance must be grounded for safe operation.
NOTE: Always consult local and national electric codes. Check local building codes for
installation requirements, as they may vary per locale. Refer to Product Installation Guide
for detailed installation instructions on the web at electroluxappliances.ca.
Specifications subject to change.
LCD Electronic Controls
An array of versatile options with easy-to-
read blue displays, including a convenient
kitchen timer, fan-speed selection and a
delayed power-off option. The hoods also
feature sensors that will turn them on
automatically if they sense heat or smoke.
Dual-Centrifugal Fans
Move air quietly and quickly up to
600 cu. ft. of air per minute.
Stainless Steel Filters
Dishwasher safe for easy cleaning.
Halogen Lighting
For bright illumination of the
cooktop surface.
electroluxappliances.ca
36"
Island / Ceiling-Mount
Stainless Steel /
Glass Canopy
Vertical
600
Dual Centrifugal
Yes
4
Yes
Convertible*
8" Round
Optional
28" min.
35" min.
57" max.
35-7/8"
25-3/16"
120V / 60 Hz / 15A