Hitachi LE42H508 - User Manual
Hitachi LE42H508
33 pages
Loading...
LE
42H508 LE42H508A
42” Class (42.02” Diag.)
Serial No.
Model:
Thank you for purchasing this Hitachi product.
Please read these instructions carefully.
For additional assistance please call Toll Free
800.HITACHI (800.448.2244)
or visit our website at www.hitachi.us/tv.
Keep this Owner’s Guide for future reference.
Record the model name and serial number of your LCD
Television for future reference.This information is located
on the back of the television.
TABLE OF CONTENTS
2-6 IMPORTANT SAFETY INSTRUCTIONS
7 HOW TO ATTACH / REMOVE THE STAND
8-12 FIRST TIME USE
13-22 TV OPERATION
23-26 CONNECTIONS TO OTHER EQUIPMENT
27 RECEPTION DISTURBANCES
28 TROUBLESHOOTING
29 SPECIFICATIONS
30-31 LIMITED WARRANTY
CONGRATULATIONS
LED LCD HDTV
OWNER’S GUIDE
LE46H508
46” Class (45.99” Diag.)
OG_H508_031814
Questions and Answers
  • K
    Kimberly RaymondAug 16, 2025
    Why is my Hitachi LE42H508 remote not working?
    • A
      Andrea WellsAug 17, 2025
  • M
    martinezkathleenAug 19, 2025
    How to fix Hitachi LE42H508 TV when it does not operate?
    • M
      Megan GibsonAug 19, 2025
  • A
    April MorrisonAug 22, 2025
    How to improve poor reception on Hitachi TV?
      Adam ConleyAug 22, 2025
  • J
    Jonathan PowellAug 25, 2025
    Why does my Hitachi LE42H508 keep shutting off?
    • D
      Donna HuffmanAug 26, 2025
  • O
    ocrawfordAug 27, 2025
    How to fix no CATV reception on Hitachi TV?
    • T
      tammy56Aug 28, 2025
  • J
    Joseph GrayAug 30, 2025
    Why is there no sound on my Hitachi LE42H508?
    • F
      Frank TuckerAug 30, 2025
    Maria LopezSep 2, 2025
    What to do if my Hitachi LE42H508 TV has poor picture quality?
      Andrew PachecoSep 2, 2025
  • H
    hnavarroSep 5, 2025
    Why is there no color on my Hitachi TV?
    • C
      Catherine TaylorSep 5, 2025
  • L
    Lauren WoodSep 7, 2025
    Why does the picture wobble on my Hitachi LE42H508 TV?
    • P
      Phillip WilliamsSep 8, 2025
  • B
    barrettaaronSep 10, 2025
    What causes horizontal bars on Hitachi TV screen?
      Matthew SmithSep 10, 2025
Hitachi LE42H508 Specifications
General IconGeneral
Screen Size42 inches
Display TechnologyLCD
HDMI Ports3
USB Ports1
Refresh Rate60 Hz
Aspect Ratio16:9
Built-in TunerATSC/NTSC
Resolution1920 x 1080 (Full HD)
Sound Output16W