JVC AV28WT5EPS - Specifications
JVC AV28WT5EPS
39 pages
Loading...
No.51776
A
V28WT5EPS
A
V28WT5EIS
V28WT5EKS
2
SPECIFICATIONS
Content
Item
AV28WT5EPS AV28WT5EIS AV28WT5EKS
Dimensions ( W
×
××
×
H
××
D )
716mm
489mm
496mm
Mass
34.2kg
TV RF System
CCIR (B/G, I ,L) CCIR (I ) CCIR ( I )
Colour System
PAL / SECAM /
NTSC (Only in EXT mode)
PAL / NTSC (Only in EXT mode) PAL / NTSC (Only in EXT mode)
Stereo System
A2 / NICAM NICAM NICAM
Teletext System
FLOF (Fastext)
TOP (German system)
WST(Standard system)
FLOF (Fastext)
WST(Standard system)
Receiving Frequency
VHF
47MHz
470MHz 47MHz
470MHz
UHF
470MHz
862MHz 470MHz
862MHz 470MHz
862MHz
French CATV
116MHz
172MHz /
220MHz
469MHz
Intermediate Frequency
VIF Carrier
38.9MHz (B/G, I ,L)/ 33.95MHz (L’) 38.9MHz ( I ) 38.9MHz ( I )
SIF Carrier
33.4MHz (5.5MHz:B/G) / 32.9MHz
(6.0MHz:I) / 32.4MHz (6.5MHz:L) /
27.45MHz (6.5MHz:L’)
32.9MHz (6.0MHz:I) 32.9MHz (6.0MHz:I)
Colour Sub Carrier Freq.
PAL
4.43MHz 4.43MHz 4.43MHz
SECAM
4.40625MHz / 4.25MHz
NTSC
3.58MHz / 4.43MHz 3.58MHz / 4.43MHz 3.58MHz / 4.43MHz
Power Input
AC 220V
240V , 50Hz
Power Consumption
156W(Max) / 122W(Avg),
122W/h(ITALY)
Aerial Input Term
75
Ω
unbalanced, Coaxial
Picture Tube
Visible size : 66cm, Measured
diagonally
High Voltage
30.0kV (at zero beam
current)
Speaker
10cm
3cm Oval type
2
Audio Output
5W + 5W
EXT-1/EXT-2/EXT-3
(Input / Output)
21-pin Euro connector
(SCART socket)
EXT-4 (Input) Video
Audio(L/R)
S / Video
1Vp-p 75
Ω
(RCA pin jack)
500mVrms(
!
-4dBs
!
), High
Impedance (
RCA pin jack
Y : 1V
p-p
POSITIVE (Negative
sync Provided, when terminated
with 75
C : 0.286V
p-p
(Burst signal, when
terminated with 75
AUDIO OUT (Variable)
0
1Vrms, Low Impedance
Headphone jack
Stereo mini jack (
φ
3.5mm )
Remote Control Unit
RM-C54 (AAA/R03 dry battery
2) RM-C55 (AAA/R03 dry battery
Design & specifications are subject to change without notice
1kV
-1.5kV
(28” Model)