Panasonic TX-28PB50 - User Manual
Panasonic TX-28PB50
61 pages
Loading...
Colour Television
TX-28PB50
TX-32PB50/PB50N
TX-36PB50/PB50N
EURO-7 Chassis
SPECIFICATIONS
Power Source: 220-240V a.c., 50Hz
Power Consumption: 145W (28”) , 149W (32”) , 175W (36”)
Stand-by Power
Consumption: 2.8W
Aerial Impedance: 75 unbalanced, Coaxial Type
Receiving System: PAL I, PAL-525/60 UHF
M.NTSC
NTSC (AV only)
Receiving Channels: UHF E21-E69
Intermediate Frequency:
Video/Audio
Video 39.5MHz
Audio 33.5MHz
32.95MHz (NICAM)
Colour 35.07MHz (PAL)
Terminals:
AV1 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin)
AV1 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
AV2 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21-pin) C: 0.3V p-p 75
AV2 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
Selectable output (21 pin)
AV3 IN S-Video IN Y: 1V p-p 75
(4-pin) C: 0.3V p-p 75
Audio (RCAx2) 500mV rms 1Video
Video (RCAx2) 1V p-p 75
AV4 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21-pin) C: 0.3V p-p 75
RGB (21 pin)
AV4 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
High Voltage: 30.5kV ± 1kV (28”) , 32kV ± 1Kv (32/36”)