Panasonic TX-28CK1P - User Manual
Panasonic TX-28CK1P
24 pages
Loading...
Colour Television
TX-28CK1P
TX-25CK1P
TX-21CK1P
Z8 Chassis
SPECIFICATION
(Information in brackets { } refers to model TX-25CK1P)
(Information in brackets [ ] refers to model TX-21CK1P)
Power Source: 220-240V a.c., 50Hz
Power Consumption: 97W {97W} [88W]
Stand-by Power
Consumption: 0,9W {0,9W} [1W]
Aerial Impedance: 75 unbalanced, Coaxial Type
Receiving System: PAL B/G, PAL D/K ,PAL-60
SECAM B/G, SECAM D/K
M.NTSC (AV)
NTSC (AV only)
Receiving Channels:
VHF E2-E12 VHF H1-H2 (ITALY)
VHF A-H (ITALY) VHF R1-R2
VHF R3-R5 VHF R6-R12
UHF E21-E69 CATV (S01-S05)
CATV S1-S10 (M1-M10) CATV S11-S20 (U1-U10)
CATV S21-S41 (HYPERBAND)
Intermediate Frequency:
Video/Audio
Video 38,9MHz
Audio 32,4MHz, 32,66MHz (A2 CZECH)
33,05MHz (NICAM)
33,4MHz, 33,16MHz (A2)
33,05MHz (NICAM B/G)
Colour 34,47MHz
34,5MHz, 34,65MHz
Terminals:
AV1 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin) 0,7V p-p 75
AV1 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
RCA IN Video 1V p-p 75
RCA IN Audio 500mV rms 10k
High Voltage: 28kV ± 1kV {28kV ± 1kV} [26,7kV ± 1kV]