Philips 32PFL5405H/60 - User Manual
Philips 32PFL5405H/60
184 pages
Loading...
2010-Feb-19
©
Copyright 2010 Koninklijke Philips Electronics N.V.
All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, stored in a
retrieval system or transmitted, in any form or by any means, electronic, mechanical,
photocopying, or otherwise without the prior permission of Philips.
Colour Television Chassis
Q552.1E
LA
18770_000_100210.eps
100210
Contents Page Contents Page
1. Revision List 2
2. Technical Specifications, Diversity, and Connections2
3. Precautions, Notes, and Abbreviation List 6
4. Mechanical Instructions 10
5. Service Modes, Error Codes, and Fault Finding 23
6. Alignments 41
7. Circuit Descriptions 47
8. IC Data Sheets 60
9. Block Diagrams
Wiring diagram Rembrandt 32" 77
Wiring diagram Rembrandt 37" - 42" 78
Wiring diagram Van Gogh 32" - 40" 79
Wiring diagram Matisse 32" 80
Wiring Matisse 40" 81
Block Diagram Video 82
Block Diagram Audio 83
Block Diagram Control & Clock Signals 84
Block Diagram I2C 85
Supply Lines Overview 86
10. Circuit Diagrams and PWB Layouts Drawing PWB
AL1 820400089786 AmbiLight Common
87 94
AL2 820400089773 3 LED LiteOn 89 94
AL1 820400089691 9 LED LiteOn 90 94
AL1 820400090592 AmbiLight Common 95 102
AL1 820400090611 3 LED Everlight 97 102
AL1 820400090601 9 LED Everlight 98 102
B01 820400089943 Tuner, HDMI & CI 103
B02 820400089506 PNX85500 114
B03 820400089514 CLASS D 123
B04 820400089524 Analog I/O 131
B05 820400089832 DDR 136
B05 820400089535 DDR 137
B06 820400089962 LVDS DVBS 138
B06 820400089572 LVDS Non DVBS 142
B07 820400089602 DVBS FE 146
B08 820400089624 DVBS Supply 147
B09 820400089822 DVBS Con. 149
B09 820400089812 Non DVBS Con. 150
B11 820400090693 TCON LGD 151
B11 820400090704 TCON LGD 155
B13 820400090732 TCON AL CPLD 159
B13 820400090742 TCON AL CPLD 160
B14 820400090714 TCON SHARP 161
B14 820400090724 TCON SHARP 167
310431363643 SSB Layout 173
310431364003 SSB Layout 175
310431364025 SSB Layout 177
310431364064 SSB Layout 179
11. Styling Sheets
Rembrandt 32" 181
Rembrandt 37" & 42" 182
Van Gogh 32" - 52" 183
Matisse 32" - 46" 184
Table of Contents
Questions and Answers
  • B
    Brian JamesAug 19, 2025
    How to fix Philips 32PFL5405H/60 TV that does not switch on?
    • M
      Michael BurnsAug 19, 2025
  • M
    Megan WagnerAug 21, 2025
    Why Philips TV remote is not working after switching on?
    • A
      Amy Howard DDSAug 22, 2025
  • J
    jenniferhodgesAug 25, 2025
    How to improve Philips TV antenna reception?
    • A
      amydayAug 25, 2025
  • S
    Sean MillerAug 26, 2025
    How to adjust Philips TV screen size?
    • J
      Joyce HarrisonAug 26, 2025
    Jennifer OdonnellAug 28, 2025
    What does it mean when standby light on Philips TV blinks red?
      Jesus HoldenAug 28, 2025
    jasonmaxwellAug 30, 2025
    Why Philips 32PFL5405H/60 doesn't display USB content?
      John OsbornAug 30, 2025
  • R
    rfranklinSep 1, 2025
    Why won't my Philips TV save picture settings?
      Amy MeyerSep 1, 2025
    melissacolemanSep 3, 2025
    How to stabilize computer display on Philips TV?
      Anthony PriceSep 3, 2025
    Jerry OlsonSep 5, 2025
    Why audio and picture files don't play smoothly on Philips 32PFL5405H/60?
    • C
      Charles PriceSep 6, 2025
  • E
    Erica GraySep 7, 2025
    Why does sound only come from one speaker on my Philips 32PFL5405H/60 TV?
    • K
      Katherine HamiltonSep 7, 2025
Philips 32PFL5405H/60 Specifications
General IconGeneral
Screen Size32 inches
Resolution1366 x 768 pixels
Display TechnologyLCD
HDMI Ports3
USB Ports1
Screen Format16:9
Contrast Ratio (typical)1000:1
Brightness300 cd/m²
Component Video (YPbPr/YCbCr) in1
SCART Ports1
Common Interface (CI)Yes
TeletextYes
Refresh Rate50 Hz