Philips 55OLED848 - Page 72
Philips 55OLED848
87 pages
Loading...
23.4
Reception
• Aerial input : 75 ohm coaxial (IEC75)
• Tuner bands : Hyperband, S-Channel, UHF, VHF
• DVB : DVB-T2, DVB-C (cable) QAM
• Analogue: SECAM, PAL
• Tuner terrestrial signal support
• Digital video playback : MPEG2 SD/HD (ISO/IEC
13818-2), MPEG4 SD/HD (ISO/IEC 14496-10), HEVC
• Digital audio playback (ISO/IEC 13818-3)
• Satellite aerial input : 75 ohm F-type
• Input frequency range : 950 to 2150MHz
• Input level range : 25 to 65 dBm
• DVB-S/S2 QPSK, symbol rate 2 to 45M symbols,
SCPC and MCPC
• LNB : DiSEqC 1.0, 1 to 4 LNBs supported, Polarity
selection 13/18V, Band selection 22kHz, Tone burst
mode, LNB current 300mA max
23.5
Display Type
Diagonal screen size
• 105 cm / 42 inch
• 108 cm / 43 inch
• 121 cm / 48 inch
• 126 cm / 50 inch
• 139 cm / 55 inch
• 164 cm / 65 inch
• 189 cm / 75 inch
• 194 cm / 77 inch
• 215 cm / 85 inch
Display resolution
• 3840 x 2160
23.6
Display Input Resolution
Supported Computer/Video resolution
Resolution — Refresh rate
• 640 x 480 - 60Hz
• 576p - 50Hz
• 720p - 50Hz, 60Hz
• 1920 x 1080p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz,
100Hz, 120Hz
• 2560 x 1440p - 60Hz, 120Hz
• 3840 x 2160p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz,
100Hz, 120Hz
* Note:
100Hz is only supported when HDMI Ultra HD is set
to Optimal in HDMI 1 and HDMI 2.
120Hz (up to 3840 x 2160p) is only supported when
HDMI Ultra HD is set to Optimal ( Auto Game) or
Optimal (Auto Game 120Hz Pro) in HDMI 1 and HDMI
120Hz (up to 2560 x 1440p) is only supported when
Optimal (Auto Game 120Hz Pro) in HDMI 3 and
HDMI 4.
Supported Video only resolution
Resolution — Refresh rate
• 480i - 60Hz (when HDMI Ultra HD is set to
Standard)
• 576i - 50Hz (when HDMI Ultra HD is set to
Standard)
• 1080i - 50Hz, 60Hz
• Variable refresh rate video 1080p, 1440p, 2160p with
frame rate up to 40-120Hz when HDMI Ultra HD is set
to Optimal (Auto Game) or Optimal (Auto Game
120Hz Pro).
* Note: Some resolution and frame rate may not be
supported in all input sources.
23.7
Connectivity
TV Side
• Common Interface slot: CI+/CAM
• USB 3 - USB 2.0
• USB 2 - USB 3.0
• Headphones - Stereo mini-jack 3.5mm
• HDMI 4 in - Ultra HD - HDR
• HDMI 3 in - Ultra HD - HDR
TV Bottom
• Satellite tuner
• Antenna (75 ohm)
• HDMI 1 in - Ultra HD High Frame Rate - HDR
• HDMI 2 in - ARC/eARC - Ultra HD High Frame
Rate - HDR
• Digital audio out - Optical Toslink
• Network LAN - RJ45
• USB 1 - USB 2.0
23.8
Sound
• Output power (RMS) : 70W