Sealey BOOST120 - Page 2
Sealey BOOST120
4 pages
Loading...
MODEL: ...................BOOST120 ...... BOOST140 ......BOOST160 ...... BOOST180
Volts Input: .......................230V ............230V ............230V ............230V
Watts Input: ..................... 800W ...........900W ...........1000W ..........1200W
Volts Output: ................... 12/24V ..........12/24V ...........12/24V ..........12/24V
Rated Charging Current: .............16A .............21A.............26A .............36A
Maximum Charging Current: ..........20A .............25A.............30A .............40A
Output Start Peak (EN): .......120A (70A) .......140A (80A) ...... 160A (110A) ......180A (120A)
Charge Capacity: ............. 20-250Ah ........20-280Ah ........ 25-320Ah ........30-400Ah
Polarity Protection: ........ Fuse (2 x 50A) ....Fuse (2 x 50A) .... Fuse (2 x 50A) ...Fuse (1 x 110A)