Sealey START180 - Page 2
Sealey START180
4 pages
Loading...
1.3. GENERAL SAFETY INSTRUCTIONS
manufacturer’s hand book. IF IN ANY DOUBT CONSULT AN ELECTRICIAN.
Use the starter/charger in the normal upright position only.
Ensure the starter/charger is ‘Off’ before attaching/detaching the power clamps to/from the battery.
Ensure that the starter/charger output voltage is set to the same voltage as the battery.
precautions described in 1.2).
If the battery terminals are corroded or dirty, clean them before attaching the power clamps.
Keep children and unauthorised persons away from the work area.
DO NOT try to charge a non-rechargeable battery.
DO NOT try to start engine, or charge battery, if battery is frozen.
them to touch the battery terminals.
obstruct starter/charger ventilation louvres.
DO NOT use this product to perform a task for which it is not designed.
WARNING! If a fuse blows, ensure it is replaced with a fuse of identical type and rating
When not in use, store the starter/charger carefully in a safe, dry, childproof location.
2. INTRODUCTION & SPECIFICATIONS
START180 START240 START360 START560
Input:. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 230V.. .. .. .. .. .. .. .. .. 230V .. .. .. .. .. .. .. .. .. 230V. . . . . . . . . . . . . . .230V
Output: . .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .12V/24V.. .. .. .. .. .. .. 12V/24V .. .. .. .. .. .. .. .12V/24V. . . . . . . . . . . . 12V/24V
Output 12V Charge Peak (EN):.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. . 45A (30A).. .. .. .. .. .. 60A (40A) .. .. .. .. .. .. . 75A (50A). . . . . . . . . . . 90A (60A)
Output 24V Charge Peak (EN):.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. . 45A (30A).. .. .. .. .. .. 60A (40A) .. .. .. .. .. .. . 75A (50A). . . . . . . . . . . 90A (60A)
Output 12V Start Peak (EN): .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 180A (120A).. .. .. .. .. 240A (160A) .. .. .. .. .. 360A (280A). . . . . . . . . 560A (350A)
Output 24V Start Peak (EN): .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 180A (120A).. .. .. .. .. 240A (160A) .. .. .. .. .. 360A (280A). . . . . . . . . 560A (350A)
Input-Charge: .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. . 5A.. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 6A .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. . 7A. . . . . . . . . . . . . . . . .9A
Input-Start: . .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 15A.. .. .. .. .. .. .. .. .. . 15A .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 18A. . . . . . . . . . . . . . . .20A
Polarity Protection: .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. Fuse (2 x 50A).. .. .. ..Fuse (2 x 50A) .. .. .. .Fuse (1 x 110A). . . . . . Fuse (1 x 110A)