Sony CDX-S2000 - Service Manual
Sony CDX-S2000
44 pages
Loading...
1
Ver 1.0 2003. 11
Model Name Using Similar Mechanism NEW
CD Drive Mechanism Type MG-611XA-186//K
Optical Pick-up Name KSS1000E
SERVICE MANUAL
US Model
CDX-S2000/SW200
Canadian Model
CDX-S2000
E Model
CDX-S2000/S2000S
CDX-S2000/S2000S/SW200
AUDIO POWER SPECIFICATIONS (US Model)
POWER OUTPUT AND TOTAL HARMONIC DISTORTION
23.2 watts per channel minimum continuous average power into
4 ohms, 4 channels driven from 20 Hz to 20 kHz with no more
than 5% total harmonic distortion.
CD player section
Signal-to-noise ratio 120 dB
Frequency response 10 – 20,000 Hz
Wow and flutter Below measurable limit
Tuner section
FM
Tuning range US, Canadian Model:
87.5 – 107.9 MHz
E model:
FM tuning interval:
50 kHz/200 kHz
switchable
87.5 – 108 MHz (at 50 kHz step)
87.5 – 107.9 MHz (at 200 kHz step)
Antenna terminal External antenna connector
Intermediate frequency 10.7 MHz/450 kHz
Usable sensitivity 9 dBf
Selectivity 75 dB at 400 kHz
Signal-to-noise ratio 67 dB (stereo),
69 dB (mono)
Harmonic distortion at 1 kHz
0.5% (stereo),
0.3% (mono)
Separation 35 dB at 1 kHz
Frequency response 30 – 15,000 Hz
SPECIFICATIONS
AM
530 – 1,710 kHz
AM tuning interval:
9 kHz/10 kHz switchable
531 – 1,602 kHz (at 9 kHz step)
530 – 1,710 kHz (at 10 kHz step)
Sensitivity 30 µV
Power amplifier section
Outputs Speaker outputs
(sure seal connectors)
Speaker impedance 4 – 8 ohms
Maximum power output 52 W × 4 (at 4 ohms)
General
Outputs Audio outputs terminal (rear)
Power antenna relay control terminal
Power amplifier control terminal
Inputs Antenna input terminal
Tone controls Low: ±10 dB at 60 Hz (XPLOD)
Mid: ±10 dB at 1 kHz (XPLOD)
High: ±10 dB at 10 kHz (XPLOD)