Sony MEX-BT4000P - General Warnings
Sony MEX-BT4000P
6 pages
Loading...
The included RM-X231 wireless remote lets you control the basic functions of your MEX-BT4000P.
Radio Data System
Radio Data System (RDS) feature displays radio broadcast information such as artist and track
information when listening to compatible AM/FM stations.
Specications
Amplier Section
Max power output
52 watts x 4 at 4 ohms
Power Ad Hoc
CEA2006 Standard Power: 17 Watts RMS per channel into 4 Ohms, 4 channels driven
from 20 Hz to 20 kHz with less than 1% THD+N.
Speaker Impedance
4-8 Ohms
AMP & General Feature
Automatic Level Optimizer
Yes
Aux-In
Yes (Front)
DM+ (Codec enhancer)
Yes (Gen2.1)
EQ
EQ7: 7 band EQ with +/- 6 dB adjustment at 63 Hz, 160 Hz, 400 Hz, 1000 Hz, 2.5 kHz, 6.3
kHz and 16 kHz.
High Pass Filter
Selectable on/o at: 50, 60, 80, 100 or 120 Hz.
Loudness
Dynamic Loudness
Low Pass Filter
Output Power (4ohm, 1kHz,16V)(W)
52 watts x 4
Pre Out
(3) Front, Rear and Sub
Rear Bass Enhancer
Yes
Sirius/XM Connector
Sub Out
TEL ATT/Navi ATT
Time Alignment Custom
Yes (Adjustment)
Time Alignment Preset
USB
Yes (Front)
Audio
Band
AM / FM
Equalizer
EQ7: 7 band EQ with +/- 6 dB adjustment at: 63, 160, 400, 1000, 2500, 6300 and 16000 Hz.
Format(s) Supported
MP3/WMA/AAC les
Preout Impedance
220 ohms