Sony MEX-BT4000P - Maintenance and Care; Remote Battery Replacement; Connector Cleaning
Sony MEX-BT4000P
59 pages
Loading...
40
Replacing
the
lithium battery
of
the
remote commander
When
the battery becomes weak, the range
of
the remote commander becomes shorter.
Replace the battery with a new
CR2025
lithium battery. Use
any other battery
may present
a risk
fire
or
explosion.
+side up
~~
,_,..._,."·--~·~
~~
Notes on
lithium battery
Keep the lithium battery
out
the reach
children. Should the battery be swallowed,
immediately consult a doctor.
Wipe the battery with a
dry
cloth to assure a
good contact.
Be
sure to observe the correct polarity when
installing the battery.
Do
not
hold
the battery with metallic tweezers,
otherwise a short-circuit may occur.
WARNING
Battery may explode if mistreated.
Do
not
recharge, disassemble,
or
dispose
in fire.
Cleaning
connectors
unit
may
function
properly
if
connectors
between
unit
and
front
panel
are
clean.
In
order
to
prevent
this,
detach
front
panel
(page 7)
and
clean
with
a
cotton
swab.
apply
too
much
force. Otherwise,
may
be
damaged.
I~MiiJ
For safety,
turn
off
the ignition before cleaning
the connectors,
remove the key from the
ignition switch.
Never touch the connectors directly with your
fingers
with any metal device.
FOR
UNITED
STATES
CUSTOMERS.
APPLICABLE
IN
CANADA, INCLUDING
PROVINCE
QUEBEC.
POUR
LES
CONSOMMATEURS
AUX
ETATS-UNIS.
NON
APPLICABLE
AU
CANADA, Y
COMPRIS
LA
PROVINCE
DE
QUEBEC.
AUDIO
POWER
SPECIFICATIONS
CEA2006
Standard
Power
Output:
17
Watts
RMS
x 4 at
4
Ohms<
1%
THD+N
SN
Ratio:
80
dBA
(reference: 1 Watt into 4 Ohms)
Tuner section
FM
Tuning
range:
87.5
MHz
Antenna
(aerial) terminal:
External antenna (aerial) connector
Intermediate
frequency:
25
kHz
Usable sensitivity: 8 dBf
Selectivity:
75
dB
at 400kHz
Signal-to-noise ratio:
80
dB
(stereo)
Separation:
50
at 1 kHz