Sony Trinitron KV-13VM30 - Service Manual
Sony Trinitron KV-13VM30
102 pages
Loading...
SERVICE
MANUAL
Television
system
Channel
coverage
Picture
tube
Antenna
Input
Output
Tape
Speed
Maximum
Recording/playback
time
MICROFILM
KV-20/13VIV30/31
SPECIFICATIONS
American
TV
standard,
NTSC
COLOR
Speaker
Size
VHF:
2-13
Audio
frequency
UHF:
14-69
response
CABLE
TV:
1-125
Trinitron®
Tube
20-inch
picture
measured
diagonally
21-inch
measured
diagonally
13-inch
14-inch
75Q,
external
antenna
terminal
for
VHF/UHF
Video
In(phono
jack)
2
each
(Front/Rear):
1
Vp-p,
75-ohms
unbalanced
negative
sync
Audio
In{phono
jack)
2
each
(Front/Rear):
400
mVrms
(100%
modulation)
Impedance.
47
kQ
Headphone
SP:
mm/sec.
EP:
mm/sec.
8
hours
in
EP
mode
RM-Y138/W
US
Model
KV-20VM30
chassis
No.
SCC-
J9OA-A
KV-13VM30
chassis
No.
SCC-
J90B-A
KV-13VM31
J90C-A
Canadian
Model
KV-20VM30
SCC-J89A-A
KV-13VM30
SCC-J89B-A
7
MODELS
OF
THE
SAME
SERIES
KV-13VM30/31
48
x
72
mm
50
Hz-20kHz
Power
requirements
120V
AC,
60Hz
Power
consumption
Fast-forward
and
rewind
time
Dimensions
(w/h/d)
86W
(KV-13VM30/31)
108W
Approx.
4min
30sec
(T-120
Tape)
13V;
15"
x
16"
15°
382
407
411
mm
20V,
2012"
2012"
Weight
522
522
474mm
13V,
Net
13
76kg
(33
3lbs)
Gross.
15.62Kg
(34.4lbs)
20V,