Technika LCD40-920 - Specifi Cations
Technika LCD40-920
35 pages
Loading...
English - 32 -
Speci cations
TV BROADCASTING
PAL/SECAM B/G D/K K’ I/I’ L/L
RECEIVING CHANNELS
VHF (BAND I/III)
UHF (BAND U)
HYPERBAND
Digital
Reception
MHEG-5 ENGINE compliant with ISO/IEC 13522-5 UK engine Pro le 1
for UK
Object carousel support compliant with ISO/IEC 135818-6 and UK DTT pro le
Frequency range: 474-850 MHz for UK models
170-862 MHz for EU models
Transmission standard: DVB-T. MPEG-2
Demodulation: COFDM with 2K/8K FFT mode
FEC: all DVB modes
Video: MP@ML, PAL, 4:3/16:9
Audio: MPEG Layer I&II 32/44.148kHz.
NUMBER OF PRESET CHANNELS
200
CHANNEL INDICATOR
On Screen Display
RF AERIAL INPUT
75 Ohm (unbalanced)
OPERATING VOLTAGE
220-240V AC, 50 Hz.
AUDIO
German + Nicam Stereo
AUDIO OUTPUT POWER (W
RMS.
) (10% THD)
2 x 8
POWER CONSUMPTION (W)
190 W (max)
< 1 W (Standby)
PANEL
16:9 display, 40” Screen Size
DIMENSIONS (mm)
DxLxH (With foot):246 x 970 x 653
Weight (Kg): 15,1
DxLxH (Without foot): 99 x 970 x 613
Weight (Kg):14,4
[GB]_MB35_COST_40882W-1810UK_PANEUIDTV_BRONZE2_10064946_50164710..indd 32[GB]_MB35_COST_40882W-1810UK_PANEUIDTV_BRONZE2_10064946_50164710..indd 32 17.02.2010 14:17:2417.02.2010 14:17:24