Do you have a question about the Tripp Lite SS7415-15 and is the answer not in the manual?
16 outlet, 15-ft cord, 450 joule Power Strip with Surge Suppression.
SS7415-15
16 outlets, 15-ft cord, 48-in. length, 450-joule rating.
Includes power strip, mounting clips, warranty and instruction manual.
120V AC, 50/60Hz, 15A input; 4-ft. corded vertical/raceway distribution.
Combination circuit breaker/lighted switch, surge joule rating, and UL let through rating.
Confirms no protection for Telephone/DSL, Cable (Coax), or Network (Ethernet).
Unit dimensions (HWD/in) are 48 x 1.5 x 1.5.
Unit dimensions in cm, mounting accessories, receptacle/cord color, and outlet spacing.
UL1449 3rd Edition, UL1363, and cUL/CSA (Canada) certifications.
Product warranty period is a lifetime limited warranty.
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
|---|---|
| Surge energy rating | 450 J |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Product color | Black, White |
| Country of origin | China |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| Package depth | 1320.8 mm |
| Package width | 83.8 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 2040 g |
| Master (outer) case width | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 185.4 mm |
| Master (outer) case length | 1328.4 mm |
| Master (outer) case weight | 12880 g |
| Quantity per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332100297 |
| Depth | 1219.2 mm |
|---|---|
| Width | 41.1 mm |
| Height | 31.8 mm |