BRP Evinrude E-Tec E150DHLSUF - Page 44
BRP Evinrude E-Tec E150DHLSUF
Fuel tank pickup tube 5/16 in. (7.9 mm) min. I.D. 3/8 in. (9.5 mm) min. I.D.
Fuel fittings 1/4 in. (6.4 mm) min. I.D. 9/32 in. (7.1 mm) min. I.D.
Fuel supply hoses 5/16 in. (7.9 mm) min. I.D. 3/8 in. (9.5 mm) min. I.D.
ALL MODELS
Fuel tank pickup screen 100 mesh, 304 grade stainless steel wire, 0.0045 in. wire diameter,
1 in. (25 mm) long
Antisiphon valve 2.5 in. (63.5 mm) Hg maximum pressure drop at 20 gph (76 l/hr)
flow
Remote fuel filter 0.4 in. Hg maximum pressure drop at 20 gph (76 l/hr) flow,
150 in.
) of filter area
Maximum fuel pump lift height Fuel pump should not be located more than 30 in. (76.2 cm) above