Delta VFD150C43A-21 - Emc-Pg01;02 L; EMC-PG01 R - PG Card (Resolver)
Delta VFD150C43A-21
1259 pages
Loading...
Chapter 8 Option CardsC2000 Plus
8-28
8-10 EMC-PG01R -- PG card (Resolver)
8-10-1 Terminal Descriptions
Set by Pr.10-00–10-02 and Pr.10-30 Resolver. (Pr.10-00=3, Pr.10-01=1024)
Terminals Descriptions
PG1
R1- R2
Resolver Output Power
7 Vrms, 10 kHz
S1, /S3,
S2, /S4,
Resolver Input Signal (S2, /S4=Sin; S1, /S3=Cos)
3.5±0.175 Vrms, 10 kHz
PG2
A2, /A2,
B2, /B2
Pulse Input signal (Line Driver or Open Collector)
Open Collector Input Voltage: +5 – +24V (NOTE 1)
It can be single-phase or two-phase input.
Max. output frequency: 300 kHz
PG OUT
AO, /AO,
BO, /BO,
ZO, /ZO,
SG,
PG Card Output signals. It has division frequency function: 1–255 times
Max. output voltage for Line driver: 5 V
DC
Max. output current: 15 mA
Max. output frequency: 300 kHz
SG is the GND of PG card. It is also the GND of position machine or PLC
to make the output signal to be the common pivot point.
NOTE:
1. Open Collector application, input current 5–15 mA to each set then each set needs one pull-up resistor.
5V
Recommended pull-up resistor: above 100–220 , 1/2W
12V
Recommended pull-up resistor: above 510–1.35 k, 1/2W
24V