Electrolux EI32AF65JS
5 pages
Loading...
32" Built-In All-Freezer Specifications
Product Weight – 245 Lbs.
An electrical supply with grounded three-prong receptacle is
required. The power supply circuit must be installed in accordance
with current edition of National Electrical Code (NFPA 70) and
local codes & ordinances.
Voltage Rating – 120V/60 Hz/20 Amps
Connected Load (kW Rating) @115 Volts = 0.55kW
Amps @115 Volts = 5 Amps
Always consult local and national electric & plumbing codes.
Water line for ice maker can enter opening through floor or rear wall.
Copper tubing recommended between cold water line and water
connection location. Water line tubing recommended is 48" minimum
length by 1/4" diameter. Installation of easily accessible shutoff valve
in water line required.
Minimum 25-1/4" depth requires recessed electrical outlet and
copper water line.
To allow for ease of installation, tape excess power cord to back of unit.
To allow for ease of moving out side-by-side units after installation,
84" minimum length of coiled copper tubing recommended.
When installing freezer adjacent to wall, cabinet or other appliance
that extends beyond front edge of unit, 20" minimum clearance
recommended to allow for optimum 140° door swing, providing complete
drawer/crisper access and removal. (Absolute 4" minimum clearance will
ONLY allow for 90°door swing which will provide limited drawer /crisper
access with restricted removal.)
Freezer must be placed on level surface of hard material, same height as
flooring. Surface must support approximately 800 lbs. when fully loaded.
Unit equipped with 4-point leveling.
“Built-In Look” Specifications
Minimum opening of 72"H x 33"W x 25-1/4"D required for single-unit
“Built-In Look” installation; 66"W required for double-unit installation.
(72"H to be measured from finished floor to underside of soffit or
overhead cabinet.)
Remove all wall/floor molding prior to built-in installation.
Optional Trim Kit Specifications
For planning information, refer to model-specific Trim Kit Installation
pages on web.
Optional Trim Kits available for built-in installation with All Refrigerator
and/or All Freezer – requiring different cutout dimensions.
Designed as built-in replacement option for any model(s) having
pre-existing opening(s) with same cutout dimensions as stated for
specific Trim Kit or for new-build installation.
For detailed Trim Kit installation, refer to instructions packed with kit
or on web.
Note: For planning purposes only. Refer to Product Installation Guide
on the web at electroluxappliances.com for detailed instructions.
Optional Accessories
84" Louvered Trim Kits: