Frigidaire FRA12EHT2 - Fedders or Friedrich (16-3;4 Deep)
Frigidaire FRA12EHT2
14 pages
Loading...
Installation Instructions
#3 Fedders or Friedrich
Wall Sleeve Brands:
1. Remove existing rear grille as shown on Page 3 of this manual and
replace with provided louvered rear panel. Install as shown here.
80º
50º 50º
Rear Louvers
80º
Top View
3. Cut (2) 17" Tapered Spacer Blocks as shown below into two pieces.
13. Seal & Frame the unit as described on the last page of these instructions.
2. Attach (2) 4 " x 3 " x 1 " centering/support blocks one on each
side wall. Place in center of side wall with the tapered end facing the
opening.
1
16-3/4" Deep
5. Attach (1) 1" x 3/8" x 25" long seal in the center at the top of the sleeve.
Remove the backing paper and press into position.
6. Attach (2) 1" x 3/8" x 14" seals to the left and right sides of the sleeve.
7. Cut (2) 1" x 3/8" x 25" long seals to 14" long each and attach to the
vertical sections of the grille as shown.
8. Gently slide unit into sleeve.
9. Before sliding all-the-way back, remove 2nd screw from front on left side
of unit.
10. Remove the plastic washer from the screw.
11. Screw and attach the other end of the ground wire from sleeve to the unit
as shown in picture. Make sure that the toothed washer is against the
cabinet.
12. Slide the unit completely to the rear to ensure a good seal, making sure
the ground wire does not become tangled.
17"
1"
protection Paper Backing
3/4"
Tapered Spacer Block
12-1/2"
2-1/2"
4. The 2 " section is placed in front of the rib on base with the tapered
end facing the back of the sleeve. Cut the remaining portion to 12 "
and place behind the rib again sloping toward the rear of the sleeve.
This helps induce a rearward slope on the unit.
Cut Here
NOTE: You may need to drill holes in flange of existing sleeve to match
new rear grille
14. If you have difficulty with mounting the grill to the sleeve, follow the
instructions for direct mounting on Page 13.
4.5" 4"
4.5" 4"