Frigidaire GLEB27Z7HBC - User Manual
Frigidaire GLEB27Z7HBC
28 pages
Loading...
iNSTALLATiON AND SERVICE MUST BE PERFORMED BY A QUALiFiED iNSTALLER.
iMPORTANT: SAVE FOR LOCAL ELECTRICAL iNSPECTOR'S USE.
READ AND SAVE THESE iNSTRUCTiONS FOR FUTURE REFERENCE.
FOR YOUR SAFETY: Do not store or use gasoJine or other flammabJe vapors and Jiquids in
the vicinity of this or any other appliance.
easier. The first step of your installation should be to measure your current cutout dimensions and
compare them to the cutout dimensions chart beJow for your model You may find httle or no cabinet
work will be necessary.
Do not remove spacers (if equipped) on the side wails and/or on the back of the built-in oven.
that may resuJt in heat damage or fire.
[ Cutout openings--_-]
I I
,_Do not install tt_e oven
closer than the
dimension "K" (see
table) to any adjoining cabinetry or
walls on tile door hinge side. This will
interfere with oven rack removal.
Figure 2
* Suggested distance from floor is 31" (78.7 cm)
Minimum required distance is 4 1/2" (11.4 cm)
for self-dean models.
Minimum required distance is 10" (25.4 cm)
for easy-clean models
1 1/2"
i Door
::Open
28 3132"
NOTE:
- Self-clean Models: Allow at least 27 X" (69.2 cm)
clearance for door depth when it is open.
- Easy-dean Models: Allow at least 26 X" (66.7 cm)
NOTE: For a cutout height greater titan 29" (73.6 cm) add
one 2" (5 cm) wide wood spacer to each side of the opening
under tt_e appliance side rails.
(3.8 cm)
Min.
H
31 "*
(78.7
27" Min.
cm}
Electrical Junction box
location and Hole for
space 2"(5.1 cm)
left wall for Self-
Clean Models.
Electrical junction box
and Hole for Cable
space 2" (5.1 cm}
from right wall for
Easy Clean Models.
cm)
Max.
(right or left side
depending of model)
2" (B cm} Wide Wood
Spacer if Needed
NOTE: Basemust be capable of supporting 150 pounds (68 Kg).
Figure 1
27" (68.6 cm) Easy Clears 26 7/8 (68.2)
27" (68.6 cm) Self Clean 26 7/8 (68.2)
25 5/32 (63.9}
27" (68.6 cm) Easy Clears 24 7/8 (63.2)
27" (68.6 cm) Self Clean 24 7/8 (63.2)