GMC MX100MAG - Introduction; Environmental Protection; Description of Symbols; Specifications
GMC MX100MAG
12 pages
Loading...
3
Description of symbols
The rating plate on your tool may show symbols.
These represent important information about the
product or instructions on its use.
Wear hearing protection.
Wear eye protection.
Wear breathing protection.
Double insulated for additional protection.
Conforms to relevant standards for
electromagnetic compatibility.
Specifications
Nominal voltage: 230 240Vac ~ 50Hz
Input power: 950W
Max no load speed: 11000min
-1
Insulation class: Double insulated
Disc size: 100 mm (4”)
Spindle: M10
Disc bore diameter: 16 mm