Haier AS12GB2HRA - User Manual
Haier AS12GB2HRA
11 pages
Loading...
Please read this operation manual before using the air conditioner.
Keep this operation manual for future reference.
SPLIT TYPE ROOM AIR CONDITIONER
OPERATION MANUAL
19
Contents
Contenido
21
Indice
31
Table des matières
41
PARTS AND FUNCTIONS
OPERATION
INDOOR UNIT INSTALLAION
MAINTENANCE
CAUTIONS
TROUBLE SHOOTING
20
INSTALACIÓN DE LA UNIDAD INTERIOR
MANTENIMIENTO
PRECAUCIONES
RESOLUCIÓN DE PROBLEMAS
PARTES Y FUNCIONES
FUNCIONAMIENTO
30
PARTI E FUNZIONI
FUNZIONAMENTO
INSTALLAZIONE UNITÀ INTERNA
MANUTENZIONE
AVVERTENZE
RISOLUZIONE DEI PROBLEMI
40
ÉLÉMENTS ET FONCTIONS
UTILISATION
INSTALLATION DE L'UNITÉ INTÉRIEURE
ENTRETIEN
MISES EN GARDE
DÉPANNAGE
50
AS09GN3ERA
AS12GN3ERA
AS18GN3ERA
AS09GB2HRA
AS12GB2HRA
AS18GD2HRA
AS24GF2HRA
9
Índice
COMPONENTES E FUNÇÕES
FUNCIONAMENTO
INSTALAÇÃO DA UNIDADE INTERIOR
MANUTENÇÃO
CUIDADOS
RESOLUÇÃO DE PROBLEMAS
10
Português
Questions and Answers
  • C
    Charles BellAug 6, 2025
    Why is my Haier Air Conditioner not cooling well?
    • B
      brianabowmanAug 7, 2025
  • H
    Holly DavisAug 11, 2025
    What to do if my Haier AS12GB2HRA doesn't restart immediately?
    • S
      Sara GonzalezAug 11, 2025
  • M
    Maria MaddoxAug 16, 2025
    Why does my Haier AS12GB2HRA blow mist?
    • S
      smorenoAug 16, 2025
  • T
    Todd BowenAug 21, 2025
    Why does my Haier AS12GB2HRA make noise?
    • C
      christopherherringAug 21, 2025
  • J
    Jane DuranAug 27, 2025
    Why does my Haier AS12GB2HRA Air Conditioner smell?
    • J
      Jonathan NobleAug 27, 2025
  • Y
    Yolanda WoodsAug 31, 2025
    Why can't I change the fan speed in dry mode on my Haier Air Conditioner?
    • D
      David RodriguezAug 31, 2025
Summary
Cuidados
Safety Warnings
General safety advice and precautions for operating the air conditioner.
Resolução de problemas
Troubleshooting Guide
Common issues, causes, and verification points for air conditioner problems.
Parts and Functions
Operation
Base Operation Modes
Instructions for starting, selecting modes, setting temperature, and fan speed.
Indoor Unit Installation
Installation Preparation and Components
Necessary tools, power source, and accessory parts for indoor unit installation.
Site Selection and Piping
Guidelines for choosing the installation location and pipe selection.
Indoor Unit Installation
Mounting Plate and Wall Hole Preparation
Steps for fitting the mounting plate and preparing the wall hole.
Haier AS12GB2HRA Specifications
General IconGeneral
TypeSplit AC
Cooling Capacity (Ton)1 Ton
Star Rating3 Star
Compressor TypeRotary
Dimensions (Outdoor Unit)780 x 245 x 540 mm
Weight (Indoor Unit)8 kg
Cooling Capacity3.5 kW
Energy Efficiency Ratio (EER)3.5
RefrigerantR32
Power Supply230 V, 50 Hz
Power Consumption (Cooling)1.2 kW