JVC FSSD1000CA
52 pages
Loading...
12
English
FS-SD1000(UB, US, UW, UY) / LVT0685-002A / English
Using the Tuner
You can listen to FM and AM stations. Stations can be
tuned in manually, automatically, or from preset memory
storage.
Before listening to the radio:
Make sure that both the FM and AM antennas are cor-
rectly connected. (See pages 4 and 5).
Setting the AM Tuner Interval Spacing
When shipped, the AM tuner interval is set to 9 or 10 kHz
spacing (Initial setting : UB/US...9 kHz, UW/UY...10 kHz).
You can change it to 10 or 9 kHz spacing.
Preparation to setting:
Turn on the power and press the FM/AM button to select
FM or AM mode.
To select 10 kHz intervals, while holding down the 7
button on the Unit, press the VOLUME + button on the
Unit. “AM 10kHz” will appear on the display (at the same
time, the 100 kHz spacing is selected for FM broadcast).
To select 9 kHz intervals, while holding down the 7 but-
ton on the Unit, press the VOLUME button on the Unit.
“AM 9kHz” will appear on the display.
[10 kHz Intervals] [9 kHz Intervals]