JVC LT-22DE72 - Specifications Manual
JVC LT-22DE72
1 page
Print Icon
Loading...
www.jvc.com
LT-22DE72
Full HD Backlit LED with Built-in DVD Player
LT-22DE72 Key Feature
High resolution 22” LED with integrated DVD Player supports DVD, Audio CD and MP3 playback as well as
photo slide shows
Key Features
: : 22” Class (21.5” Diagonal) Full HD LED
: : Includes Integrated DVD Player for video, audio
and photo playback
: : 1,000:1 Native Contrast Ratio
: : Built-in ATSC and QAM
: : 3D Digital Comb Filter
: : Digital Noise Reduction
: : MPEG Noise Reduction
: : Motion Adaptive De-Interlacing
: : Color Temperature Control (Cool/Warm/Standard)
: : 4 Picture Modes (Sports/Standard/Movie/Memory)
: : Trilingual Menus (English/French/Spanish)
: : Dolby Digital
The new JVC LT-22DE72
22” Full HD LED Television with Built-in DVD Player
Details, Weights & Measurements
: : Side Loading DVD Slot
: : 1 HDMI Input
: : 1 PC Input (D-Sub 15-pin)
: : 1 Component Video & 1 Composite Input
: : 1 Digital Audio Output
: : 1 Headphone Jack
Notes:
• Specifications are subject to change without notice.
• HDMI, the HDMI Logo, and High-Definition Multimedia Interface are trademarks or
registered trademarks of HDMI Licensing LLC in the United States and other countries.
• Dolby and the double-D symbol are registered trademarks of Dolby Laboratories.
Sams Club Exclusive Model
Gross Dimensions (WxDxH): 23.7˝ x 5.1˝ x 17.8˝
Net Weight: 7.9 lbs. on stand
7.5 lbs. panel only
Gross Weight: 10.4 lbs.
20
/4˝ / 516 mm
2˝ / 50 mm
6
/8˝ / 168 mm
14
/2˝ /
368 mm
13
/2˝ /
342 mm