Panasonic CS-E12DKEW - Tools for Installing;Servicing Refrigerant Piping
Panasonic CS-E12DKEW
200 pages
Loading...
d. R410A refrigerating machine oil
a high compatibility with R410A are used as refrigerating machine oil.
13.1.2. Safety Measures When Installing/Servicing Refrigerant Piping
to ensure safety.
1. Do not use any refrigerant other than R410A in ACs that have been used with R410A.
to a direct flame.
4. After finishing the installation, check to make sure there is no refrigerant gas leaking.
result in an abnormal refrigeration cycle or water leakage, electric shock, fire, etc.
repairs can result in a water leakage, electric shock, fire, etc.
13.2. TOOLS FOR INSTALLING/SERVICING REFRIGERANT PIPING
13.2.1. Necessary Tools
both the R410A and ordinary tools listed below.
Table 3 Tools for installation, transferring or replacement
Type of work Ordinary tools R410A tools
Flaring Flaring tool (clutch type), pipe cutter,
reamer
Copper pipe gauge for clearance
Adjustment, flaring tool (clutch type)*1)
Bending, connecting pipes Torque wrench (nominal diameter 1/4,
3/8,1/2). Fixed spanner (opposing sides
12 mm, 17 mm, 19 mm). Adjustable
wrench, Spring bender
Air purging Vacuum pump. Hexagonal wrench
(opposing sides 4 mm)