Panasonic CS-E15DKEW - Page 90
Panasonic CS-E15DKEW
122 pages
Loading...
DISPOSAL OF OUTDOOR UNIT DRAIN WATER
If a drain elbow is used, the unit should be placed on a
stand which is taller than 3 cm.
If the unit is used in an area where temperature falls below
0°C for 2 or 3 days in succession, it is recommended not to
use a drain elbow, for the drain water freezes and the fan
will not rotate.
CHECK THE DRAINAGE
Open front panel and remove air filters.
(Drainage checking can be carried out without removing the
front grille.)
Pour a glass of water into the drain tray-styrofoam.
Ensure that water flows out from drain hose of the indoor
unit.
EVALUATION OF THE PERFORMANCE
Operate the unit at cooling operation mode for fifteen
minutes or more.
Measure the temperature of the intake and discharge air.
Ensure the difference between the intake temperature and
the discharge is more than 8°C.
3. Secure the cable onto the control board with the holder (clamper).
4. Cable connection to the power supply (220 - 240V, 50Hz) through knife switch (Disconnecting means).
Connect the approved polychloroprene sheathed power supply cable (3 x 1.5 mm
), type designation 245 IEC 57 or heavier
Note: Knife switch (Disconnecting means) should have minimum 3 mm contact gap.
Secure the cable onto the control board with the holder (clamper).
Power supply earth cable must connect to the left earth terminal.
12.3.6. PIPE INSULATION
the insulated piping end to prevent water from going inside the piping.
with thickness 6 mm or above.