Panasonic CU-E15DBE - Connect the Cable to the Outdoor Unit; Pipe Insulation
Panasonic CU-E15DBE
90 pages
Loading...
CAUTION
If gauge needle does not move from 0 cmHg (0 MPa) to -76 cmHg (-0.1 MPa), in step 3 above take the following measure:
If the leak stops when the piping connections are tightened further, continue working from step 3.
If the leak does not stop when the connections are retightened, repair the location of leak.
frostbite.
11.3.5. CONNECT THE CABLE TO THE OUTDOOR UNIT
(FOR DETAIL REFER TO WIRING DIAGRAM AT UNIT)
1. Remove the control board cover from the unit by loosening the screw.
2. Connecting cable between indoor unit and outdoor unit shall be approved polychloroprene sheathed 4 × 1.5 mm
flexible cord,
type designation 245 IEC 57 or heavier cord.
3. Secure the cable onto the control board with the holder (clamper).
4. Cable connection to the power supply (230 - 240V, 50Hz) through knife switch (Disconnecting means).
Connect the approved polychloroprene sheathed power supply cable (3 x 2.5 mm
), type designation 245 IEC 57 or heavier
Note: Knife switch (Disconnecting means) should have minimum 3.5 mm contact gap.
Secure the cable onto the control board with the holder (clamper).
11.3.6. PIPE INSULATION
the insulated piping end to prevent water from going inside the piping.
with thickness 6 mm or above.