Panasonic TX-29PS11P - Service Manual
Panasonic TX-29PS11P
37 pages
Loading...
Service Manual
Colour Television
TX-29PS11F, TX-29PS11P,
GP2 Chassis
SPECIFICATIONS
(Information in brackets [ ] refers to models 29”)
(Information in brackets { } refers to models 28”)
Power Source: 220-240V a.c., 50Hz
Power Consumption: 101W [101W] {96W}
Stand-by Power
Consumption: 0,9W
Aerial Impedance: 75 unbalanced, Coaxial Type
Receiving System: PAL-I, B/G, D/K, PAL-525/60
SECAM B/G, D/K, L/L’
M.NTSC (AV only)
NTSC (AV only)
Receiving Channels:
VHF E2-E12 VHF H1-H2 (ITALY)
VHF A-H (ITALY) VHF R1-R2
VHF R3-R5 VHF R6-R12
UHF E21-E69 CATV (S01-S05)
CATV S1-S10 (M1-M10) CATV S11-S20 (U1-U10)
CATV S21-S41 (HYPERBAND)
Intermediate Frequency:
Video/Audio
Video 38,9MHz, 33,9MHz
Sound 33,4MHz (B/G), 33,16MHz (A2)
33,05MHz (NICAM B/G,D/K,L)
32,4MHz (D/K),32,66MHz (CZ STEREO)
40,4MHz (L’), 39,75MHz (L’NICAM)
Colour 34,47MHz (PAL)
34,5MHz, 34,65MHz (SECAM)
38,3MHz, 38,15MHz (SECAM L’)
Terminals:
AUDIO MONITOR OUT Audio (RCAx2) 500mV rms 1k
AV1 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
RGB (21 pin) 0,7V p-p 75
AV1 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
AV2 IN Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 10k
S-Video IN Y: 1V p-p 75
(21-pin) C:0,3V p-p 75
AV2 OUT Video (21 pin) 1V p-p 75
Audio (21 pin) 500mV rms 1k
AV3 IN S-Video IN Y: 1V p-p 75
(4-pin) C:0,3V p-p 75
Audio (RCAx2) 500mV rms 10k
Video (RCAx1) 1V p-p 75
High Voltage: 32kV ± 1kV [31kV ± 1kV] {30,5kV ± 1kV}