Philips 29PT9521
3 pages
Loading...
29PT9521/12
Highlights
TV with Pixel Plus
74 cm (29") real flat 100Hz digital scan
Real Flat picture tube
The flatter tube provides a wider viewing angle
w
hile minimizing reflections for the best
picture possible.
HD prepared
HD prepared TV offers you m
ore detailed and
sharper picture than current TV sets. The
picture are shown in such a realistic and vivid
brilliance that you will feel that you are
watching live. This TV is equipped to recieve
high definition TV signal and is fully prepared
for HD sources like HDTV broadcast. This set
can also handle all HD connectivity like HDMI
(HDCP), YPbPr and DVI audio.
Pixel Plus
Pixel Plus is a digital picture processing
te
chnology that increases the number of lines
and the number of pixels. The result is razor
sharp pictures with incredible detail and depth,
every time from any source.
100Hz Digital Scan
A conventional TV shows a picture by scanning
times per second (50Hz). This frequency
can be detected by the human eye in the form
of a flickering picture. 100Hz sets show a