Philips 29PT9521
3 pages
Loading...
Issue date 2011-10-18
Version: 3.1.22
12 NC: 8670 000 23687
EAN: 87 10895 93193 9
© 2011 Koninklijke Philips Electronics N.V.
All Rights reserved.
Specifications are subject to change without notice.
Trademarks are the property of Koninklijke Philips
Electronics N.V. or their respective owners.
www.philips.com
29PT9521/12
Specifications
TV with Pixel Plus
74 cm (29") real flat 100Hz digital scan
Picture/Display
Aspect ratio: 4:3
Diagonal screen size: 29 inch / 72 cm
Visible diagonal screen size: 68 cm
Display screen type: Re
al Flat
picture tube
Picture enhancement: Digita
l Crystal Clear, Active
Control + Light sensor, Dynamic Noise Reduction,
3D Combfilter, Sharpness Adjustment, Progressive
scan, Picture Freeze, Pixel Plus, Edge smoothing,
LTI, Scavem
Screen enhancement: Anti-Reflection
Picture processing: 100 Hz Digital Scan
Color cabinet: Bi-colour Black and Silver Frost
Supported Display Resolution
Video formats
Resolution Refresh rate
1080i 50, 60Hz
480p 60Hz
720p 50, 60Hz
576p 50Hz
Sound
Output power (RMS): 2 x 10W
Music Power: 20 W
Sound Enhancement: Digital Sound Processing,
Graphic
Equaliser
Sound System: Nicam Stereo, Virtual Dolby
Surround
Loudspeakers
Built-in speakers: 2
Convenience
Ease of Installation: Automatic Channel
Install(ACI), Automatic Tuning System (ATS),
Autostore, Fine Tuning, PLL Digital Tuning, Plug &
Play, Sorting
Ease of Use: Graphical User Interface, Auto
V
o
lume Leveller (AVL), Smart Picture, Smart
Sound, Picture Freeze
Remote control type: RCTE05SLS05
Remote Control: TV, Multi-functional
Teletext: 1200 page Smart Text
Teletext enhancements: Program information Line,
favo
urite pages
Screen Format Adjustments: 4:3, 4:3 expand, 16:9
comp
ress
Clock: Sleep Timer, Smart Clock
Tuner/Reception/Transmission
Tuner bands: Hyperband, S-Channel, UHF, VHF
TV system: SECAM L/L', SECAM D/K, SECAM B/G,
PAL D/K, PAL B/G, PAL I
•Video Playback: NTSC
Aerial Input: 75 ohm coaxial (IEC75)
Number of Preset Channels: 100
Connectivity
•Number of Scarts: 2
Ext 1 Scart: RGB, CVBS in/out, Audio in/out
Ext 2 Scart: S-video in, CVBS in/out, Audio in/out
Ext 4: YPbPr, Audio L/R in
Ext 5: HDMI, Audio L/R in
Other connections: Stereo constant level out
Side: S-Video Y/C, CVBS in, Audio L/R in,
Headphones
out
Power
Power consumption: 110 W
Standby power consumption: <1w
Mains power: AC 220 - 240 V +/- 10%
Dimensions
Set dimensions (W x H x D): 740 x 583 x 484 mm
Product weight: 44 kg
Weight incl. Packaging: 50 kg
•Box dimensions (W x H x D):
83
1 x
708 x 585 mm