Philips 42PFL5405H/05 - User Manual
Philips 42PFL5405H/05
184 pages
Loading...
2010-Feb-19
©
Copyright 2010 Koninklijke Philips Electronics N.V.
All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, stored in a
retrieval system or transmitted, in any form or by any means, electronic, mechanical,
photocopying, or otherwise without the prior permission of Philips.
Colour Television Chassis
Q552.1E
LA
18770_000_100210.eps
100210
Contents Page Contents Page
1. Revision List 2
2. Technical Specifications, Diversity, and Connections2
3. Precautions, Notes, and Abbreviation List 6
4. Mechanical Instructions 10
5. Service Modes, Error Codes, and Fault Finding 23
6. Alignments 41
7. Circuit Descriptions 47
8. IC Data Sheets 60
9. Block Diagrams
Wiring diagram Rembrandt 32" 77
Wiring diagram Rembrandt 37" - 42" 78
Wiring diagram Van Gogh 32" - 40" 79
Wiring diagram Matisse 32" 80
Wiring Matisse 40" 81
Block Diagram Video 82
Block Diagram Audio 83
Block Diagram Control & Clock Signals 84
Block Diagram I2C 85
Supply Lines Overview 86
10. Circuit Diagrams and PWB Layouts Drawing PWB
AL1 820400089786 AmbiLight Common
87 94
AL2 820400089773 3 LED LiteOn 89 94
AL1 820400089691 9 LED LiteOn 90 94
AL1 820400090592 AmbiLight Common 95 102
AL1 820400090611 3 LED Everlight 97 102
AL1 820400090601 9 LED Everlight 98 102
B01 820400089943 Tuner, HDMI & CI 103
B02 820400089506 PNX85500 114
B03 820400089514 CLASS D 123
B04 820400089524 Analog I/O 131
B05 820400089832 DDR 136
B05 820400089535 DDR 137
B06 820400089962 LVDS DVBS 138
B06 820400089572 LVDS Non DVBS 142
B07 820400089602 DVBS FE 146
B08 820400089624 DVBS Supply 147
B09 820400089822 DVBS Con. 149
B09 820400089812 Non DVBS Con. 150
B11 820400090693 TCON LGD 151
B11 820400090704 TCON LGD 155
B13 820400090732 TCON AL CPLD 159
B13 820400090742 TCON AL CPLD 160
B14 820400090714 TCON SHARP 161
B14 820400090724 TCON SHARP 167
310431363643 SSB Layout 173
310431364003 SSB Layout 175
310431364025 SSB Layout 177
310431364064 SSB Layout 179
11. Styling Sheets
Rembrandt 32" 181
Rembrandt 37" & 42" 182
Van Gogh 32" - 52" 183
Matisse 32" - 46" 184