Philips 65PUT6162 - Display; Dimensions and Weights; Connectivity; Sound
Philips 65PUT6162
89 pages
Loading...
13818-2), MPEG4 SD/HD (ISO/IEC 14496-10)
• Digital audio playback (ISO/IEC 13818-3)
Display
Type
Diagonal screen size
• 50PUT6102 : 123 cm / 50 inch
• 55PUT6102 : 139 cm / 55 inch
• 65PUT6162 : 164 cm / 65 inch
Display resolution
• 3840 x 2160p
Input resolution
Video formats
Resolution — Refresh rate
• 480i - 60 Hz
• 480p - 60 Hz
• 576i - 50 Hz
• 576p - 50 Hz
• 720p - 50 Hz, 60 Hz
• 1080i - 50 Hz, 60 Hz
• 1080p - 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz
• 2160p - 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz
Computer formats
Resolutions (amongst others)
• 640 x 480 - 60 Hz
• 800 x 600 - 60 Hz
• 1024 x 768 - 60 Hz
• 1280 x 768 - 60 Hz
• 1360 x 765 - 60 Hz
• 1360 x 768 - 60 Hz
• 1280 x 1024 - 60 Hz
• 1920 x 1080 - 60 Hz
• 3840 x 2160 - 60 Hz
22.5
Dimensions and Weights
50PUT6102
• without TV stand:
Width 1129.54 mm - Height 656.45 mm - Depth 83.17
mm - Weight ± 12.8 kg
• with TV stand:
Width 1129.54 mm - Height 717.72 mm - Depth 259.18
mm - Weight ± 13.15 kg
55PUT6102
• without TV stand:
Width 1239.20 mm - Height 714.04 mm - Depth
90.26 mm - Weight ± 15.28 kg
• with TV stand:
Width 1239.20 mm - Height 780.34 mm - Depth
259.06 mm - Weight ± 15.6 kg
65PUT6162
Width 1462.30 mm - Height 844.70 mm - Depth
92.50 mm - Weight ± 24.5 kg
Width 1462.30 mm - Height 906.70 mm - Depth
271.50 mm - Weight ± 26.2 kg
22.6
Connectivity
TV Side
• HDMI 3 in
• HDMI 4 in - MHL
• USB x 2
• Headphones - Stereo mini-jack 3.5mm
TV Rear
CVBS/Y Pb Pr : CVBS/Y Pb Pr, Audio L/R
Serv.U
Audio in: DVI
TV Bottom
• HDMI 1 in - ARC
• HDMI 2
• USB x 1
• Digital Audio out-Optical
• Network LAN - RJ45
• Antenna (75 ohm)
22.7
Sound
• HD Stereo
• Output power (RMS) : 20W