Philips 70PUT7605 - Specifications; Power; Reception; Display Resolution
Philips 70PUT7605
66 pages
Loading...
20
Specifications
20.1
Power
Product specifications are subject to change without
notice. For more specification details of this product,
see www.philips.com/TVsupport
Power
• Mains power : AC 110-240V +/-10%
• Ambient temperature : 5°C to 35°C
20.2
Reception
• Aerial input : 75 ohm coaxial (IEC75)
• Tuner bands : Hyperband, UHF, VHF
• DVB : DVB-T2
• Analogue video playback : SECAM, PAL
• Digital video playback : MPEG2 SD/HD (ISO/IEC
13818-2), MPEG4 SD/HD (ISO/IEC 14496-10)
• Digital audio playback (ISO/IEC 13818-3)
Display Resolution
Diagonal screen size
• 50PUT7605: 126 cm / 50 inch
• 58PUT7605: 146 cm / 58 inch
• 70PUT7605: 178 cm / 70 inch
Display resolution
• 3840 x 2160
20.4
Supported Input Resolution -
Video
Support Timing
Video support timing also includes field/frame rate
23.976Hz, 29.97Hz and 59.94Hz.
HDMI
• 480i
• 480p
• 576i
• 576p
• 720p
• 1080i
• 1080p
• 3840 x 2160p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz
HDMI - UHD
(Home) > Settings > General settings > Input
sources > HDMI (port) > HDMI Ultra HD
This TV can display Ultra HD signals. Some devices -
connected with HDMI - do not recognise a TV with
Ultra HD and might not work correctly or show
distorted picture or sound.
To avoid the malfunctioning of such a device, you can
set the signal quality to a level the device can handle.
If the device is not using Ultra HD signals, you can
switch off Ultra HD for this HDMI connection.
• The setting Optimal allows maximum up to Ultra HD
(50Hz or 60Hz) RGB 4:4:4 or YCbCr 4:4:4/4:2:2/4:2:0
signals.
• The setting Standard allows maximum up to Ultra
HD (50Hz or 60Hz) YCbCr 4:2:0 signals.
20.5
Supported Input Resolution -
Computer
• 640 x 480 - 60Hz
• 800 x 600 - 60Hz
• 1024 x 768 - 60Hz
• 1280 x 800 - 60Hz
• 1280 x 960 - 60Hz
• 1280 x 1024 - 60Hz
• 1366 x 768 - 60Hz
• 1440 x 900 - 60Hz
• 1920 x 1080 - 60Hz
• 3840 x 2160 - 60Hz