Philips 77OLED807
100 pages
Loading...
27.5
Display Type
Diagonal screen size
• 122 cm / 48 inch
• 139 cm / 55 inch
• 164 cm / 65 inch
• 194 cm / 77 inch
Display resolution
• 3840 x 2160
27.6
Display Input Resolution
Supported Computer/Video resolution
Resolution — Refresh rate
Video Inputs - Max frame rate is 120Hz (TV can be in
Video/Game/Computer mode)
• 640 x 480 - 60Hz
• 576p - 50Hz
• 720p - 50Hz, 60Hz
• 1920 x 1080p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz,
100Hz, 120Hz
• 2560 x 1440 - 60Hz, 120Hz
• 3840 x 2160p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz,
100Hz, 120Hz
• 4096 x 2160p - 24Hz, 25Hz, 30Hz, 50Hz, 60Hz,
100Hz, 120Hz
* Note: 100Hz and 120Hz only in HDMI1 and HDMI2
Supported Video only resolution
Resolution — Refresh rate
Video Inputs (TV can be Video or Game Mode )
• 480i - 60Hz (when HDMI Ultra HD is set to
Standard)
• 576i - 50Hz (when HDMI Ultra HD is set to
Standard)
• 1080i - 50Hz, 60Hz
• Viarable refresh rate video 1080p, 1440p, 2160p with
frame rate up to 48-120Hz when HDMI Ultra HD is set
to Optimal (Auto Game)
* Note:
• Some resolution and frame rate may not be
supported in all input sources.
• 100Hz and 120Hz only in HDMI1 and HDMI2
Connectivity
TV Side
• Common Interface slot: CI+/CAM
• USB 3 - USB 2.0
• USB 2 - USB 2.0
• USB 1 - USB 3.0
• Headphones - Stereo mini-jack 3.5mm
• HDMI 4 in - ARC - Ultra HD - HDR
• HDMI 3 in - ARC - Ultra HD - HDR
TV Bottom
• Network LAN - RJ45
• Satellite tuner
• Antenna (75 ohm)
• HDMI 1 in - ARC - Ultra HD High Frame Rate -
HDR
• HDMI 2 in - ARC/eARC - Ultra HD High Frame
Rate - HDR
• Digital audio out - Optical Toslink
27.8
Sound
Output power (RMS) : 70W